Tırnaktaki tümörleri hakkında bilgi

'Sağlık Rehberi' forumunda LâL tarafından 23 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Tırnaktaki tümörleri hakkında bilgi

  Tırnaktaki tümörler:

  Müköz kist: Müköz kist st tırnak kıvrımında yumuşak bir şişlik şeklinde görülür, aralıklı olarak gelimsi bir sıvı salgılar, bazen de tırnak altında görülebilir. Tırnakta uzunlamasına bir oluk oluşturabilir. Eğer altında bulunan eklem ilişkili olursa osteoartrie neden olabilir. Tedavisi cerrahi olarak yapılır.

  Piyojenik granuloma: Hamilelik, travma ve bazı ilaçların alımı ile gelişen damarlardan oluşan bir tümördr. Hızlı büyür, mavi kırmızı renktedir ve travma ile kolaylıkla kanar. Tedavisi cerrahi olarak yapılır.

  Glomus tümörü: Tırnak yatağındaki glomus hücrelerinden oluşan damar yapıda bir tümördür. Tırnakta kırmızı- mavi bir alan şeklinde görülür. Ağrı ve ısı değişikliklerine duyarlılık vardır. ,Sıklıkla ağrıyı gidermek için cerrahi işlem gerekir.

  Longitudinal melanonişi: Özellikle esmer kişilerin tırnaklarında boyuna çizgi şeklinde kahverengi renk değişikliği görülebilir. Bu durum tırnak yatağındaki bir benden de kaynaklanabilir. Ayrıca bazı sistemik hastalıklarda, travmaya bağlı olarak, mantar enfeksiyonu ve özellikle melanom dediğimiz cilt kanserinde de bu bulgu görülebilir. Bu rengin tırnak kıvrımına doğru yayılması zelikle melanom olan olgularda görülür. Bu renk değişikliğini açıklayabilecek bir durum yoksa tırnak yatağından biyopsi alınmalıdır. Bu bölgedeki cilt kanserinin gidişatı ktdr.

  İlaçlara bağlı tırnak bozuklukları: Bir çok ilaç tırnak bozukluğuna neden olabilir. Kahverengi ve siyah renk değişikliği, lökonişi, kanama alanları, Beau çizgileri, melanonişi, kalınlaşma, yüksük tırnak, mavi-gri, sarı, mor renk değişikliği, paronişi, piyojenik gronülom, gevrek tırnak, onikolisis çeşitli ilaçların alımı ile gelişebilen tırnak değişiklikleridir. Piyojenik gronülom dışındaki tırnak bozuklukları ila kesilince gerilerler.

  Ayrıca bir çok genetik hastalıkta da tırnaklarda çeşitli bozukluklar görülebilir.