Tırnak Yemenin Mideye Zararları

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 29 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Tırnak Yemenin Mideye Zararı var mı,
  Tırnak Yemenin Mideye Zararları Nelerdir


  Tırnak yemenin mikrobik rahatsızlıkları tetiklediğine dikkat çeken uzmanlar, kalıtımsal hastalıklara yol açabileceği uyarısında bulundu.

  Bursa Doruk Sağlık Grubu Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Gök, çocukların yüzde 33’ünde görülen tırnak yeme hastalığının önlem alınmaması halinde, diş hastalıklarından parazit gibi mikrobik rahatsızlıklara hatta kalbi etkileyen kalıtımsal hastalıklara yol açabileceği uyarısında bulundu.

  Bir Güvensizlik Belirtisi
  Tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda da aynı alışkanlığa rastlandığını belirten Dr. Gök, “Tırnak yeme bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilir. Aile içinde otoriter eğitimin uygulanması ve bu çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kıskançlık, yeterli ilgi ve sevgi görememe, sıkıntı ve gerginlik başlıca nedenlerdir. Aileler bu davranışın kendiliğinden kaybolmasını beklerler, ancak kendiliğinden geçmez” dedi.

  Fiziksel Zararı Büyük
  Tırnak yeme hastalığının psikolojik bir davranış bozukluğu olmasının yanı sıra vücuda fiziksel zararları da olduğuna dikkat çeken Gök, “Uzun süre tırnak yiyenlerin dişlerindeki kesici kenarlar aşınabilir. Dişlere yapılan basınçla dişler köklerinden sallanabilir. Tırnak içindeki bakteriler, diş etlerini iltihaplandırabilir, ağız hastalıkları oluşabilir. Ayrıca parazitlerin vücuda yayılması söz konusu olur. Kalp kapakçıklarını tutan mikrobik hastalıkların yanısıra ağır antibiyotiklerin kullanımını gerektiren hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir” diye konuştu.

  Kaynak: trt.net.tr
   


Similar Threads: Tırnak Yemenin
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Tırnak Yemenin Çözümü 29 Nisan 2011
Sağlık Rehberi Tırnak Yemenin Zararları 28 Nisan 2011
Sağlık Rehberi Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir? 27 Haziran 2010
Sağlık Rehberi Tırnak Batması Evde Tedavi Yöntemi 16 Ocak 2015
Sağlık Rehberi Tırnak batması tedavisi nasıl yapılır? 6 Şubat 2014