Tırnak Yeme Tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda Elfida tarafından 9 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Tırnak yeme alışkanlığı olarak bildiğimiz, genellikle çocuklukta başlayan ve ileriki yıllardada devam eden, hem tırnaklarda şekil bozukluğu oluşturan hemde fiziksel başka hastalıklara davet eden bu durum aslında bir hastalıktır. Tırnak yeme sadece çocuklarda görülmez. Gençlik döneminde ve yetişkinlerde de görülür.

  Tırnak yeme yaşamın sorunlu anlarında artar, sorunlar azaldıkça veya yoluna girmeye başladığında kısa süreli azalmalar gösterir. Gerginlik ve sıkıntılı dönemlerde ise fazlalaşır.

  Gençlik döneminde okul başarısızlıkların yanı sıra kız-erkek arkadaşlıkların da yaşanan sorunlar, iniş çıkışlar tırnak yemeyi devam ettirir.

  Yetişkinlik döneminde ise iş stresi ve eşle ilişkilerden kaynaklanan stres tırnak yemeyi pekiştirebilecektir.

  Ailelerin tırnak yiyen bir çocuğa uygulayacağı ilk işlem bir psikologa gitmeden tırnak yemeye karşı koruyucu oje kullanma olabilir. Tırnak yemeye karşı koruyucu oje kullanmakta gecikmemek gerekmektedir. Oje kullanmaya, çocuğunuzun tırnak yediğini fark ettiğiniz anda başlamalısınız.

  Eğer tırnak yemeye karşı koruyucu oje kullanıpta fayda göremediyseniz bu defa bir psikolojik destek almanız gerekebilir.