Tırnak batmasının sebepleri ve tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 23 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Tırnak batması nedir,
  Tırnak batmasının nedenleri

  Uzmanların, ‘kişinin yürümesini, iş görmesini engelleyecek derecede rahatsızlık ve ağrı verebilen bir patoloji’ olarak açıkladığı tırnak batmasının birçok sebebi var. Bunların başında yanlış tırnak kesimi ve dar ayakkabı giymek geliyor.

  Bazen tırnak uç kısımlarının yan taraflardan deriye battığını ve bir yabancı cisim gibi reaksiyon başlatır, bazen ise tırnağın yalnızca köşelerde değil, tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebilir. Her iki durumda da ilk bulguların ağrı ve şişme gerçekleşir, batma bölgesinde kanama olabileceğini veya enfeksiyon gelişip iltihap gelebilir.

  Tırnak Batmasının Sebepleri

  Tırnak batması birçok sebepten oluşabilir, en sık neden yanlış tırnak kesimidir,tırnağı çok derin kesmek,tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek en sık yapılan yanlışlardır; bu durumda yeniden büyüyen tırnak batarak büyüyecektir. Diğer tırnak batma sebepleri ise :
  -tırnağın dış kısım yerine direkt içeriye büyümesi
  -çok dar veya sivri burunlu ayakkabı giymek
  tırnağın kalınlaşması
  -parmağa veya direkt olarak tırnağa oluşan travmalar (çarpma,üzerine ağırlık düşmesi gibi)
  -mantar enfeksiyonları
  -şişmanlık
  -aşırı ayak terlemesi
  -bazı doğumsal anomaliler
  -hipertiroidizm,şeker hastalığı,akromegali,romatoid artrit,gut gibi bazı başka hastalıklar
  -yatalak hastalarda yorgan,battaniye gibi örtülerin çok sıkı sarılması gibi sebeplerdir.
  Sayılan bu sebeplerden pek çoğundan sakınılarak tırnak batmasının önüne geçilebilir

  Tırnak Batmasını Tedavisi
  Kanama, iltahap olan, şişme yapmış bir tırnak batmasının mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekir. Tırnak batması olan kişiler çoğunlukla doktora gitmekte gecikir ve daha ilerlemiş, ağrılı bir halde doktora başvururlar. Tırnak batması ilk oluştuğunda bunu kendi kendine tedavi etmeye çalışma sonucu giderek artan ağrı yanında, tırnak çekimini gerektirecek düzeyde batmanın ilerlemesi ve enfeksiyon oluşması, özellikle dolaşım bozukluğu, damar sertliği ve şeker hastalığı olanlarda enfeksiyon ilerleyerek kemik iltahabı, gangren, parmağın ve hatta ayağın kesilmesine yol açabilecek komplikasyonlar oluşabilir.