Tırnak batması Nedir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 2 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Tırnak Batması Neden Olur  Tırnak Batması Nedenleri Ve Tedavisi

  Sert tırnağın yumuşak dokuyu sıkıştırıp tahriş etmesi sonucu oluşan iltihaplanma ve kronik yaraya tırnak batması denir . Genellikle ayaklarda ve birinci parmakta görülür.

  Yanlış tırnak kesimi, tırnak batmasının en çok görülen sebebidir. Tırnağı çok derin ve tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek batığa neden olur.

  Tırnak kenarlarının koparılması, tırnakların aşırı kıvrımlı olması , topuklu ve sivri burunlu ayakkabılarla yapılan uzun yürüyüşler, tırnağın kalınlaşması, tırnak mantarı nedeniyle oluşan tırnak şekil bozuklukları, parmağa ya da direkt olarak tırnağa zarar veren travmalar, kilo fazlalığı ve hamilelik gibi durumlar da tırnak batmasını kolaylaştırır.

  Devamlı tekrarlayan iltihaplı batıklar, tırnak kenarlarında damarlı bir yara dokusunun gelişmesine neden olurlar. Böyle bir durumda hastanın kendi kendini tedavi etmekten kaçınması gerekir. Tırnak batığı tedavi edilmediği takdirde iltihabın kemiğe ilerlemesine ve sistemik enfeksiyonlar sebebiyle de parmağın kaybedilmesine kadar gideblecek ciddi sorunlara yol açabilir.

  Tırnak Batması Tedavisi

  Ilık kompres, antibiyotik ilaçlar, tırnak çekme ya da batan kısmın kesilmesi gibi çözümler geçici bir rahatlama sağlamakla birlikte, tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel faktör düzeltilemediği sürece tırnak batması yeniden ortaya çıkar.

  Steril koşullarda ve lokal anestezi altında, batan tırnak kısmı ve onun kökünün alınmasıyla yapılan kısmi tırnak küçültülmesi işlemi, rahatsızlığın giderilmesini sağlar. Bir hafta kadar süren akıntıyla sorunlu bölge iyileşir.

  Fenolizasyon yöntemiyle batık tırnak kökünün bir parçası fenol adlı kimyasal bir maddeyle yok edilir.

  Özel eğitim almış ayak bakım uzmanları tarafından uygulanan ortodonti tel sistemiyle tırnak batıkları cerrahi müdahale gerektirmeden giderilmekte ve tırnağın tekrar batması engellenmektedir.

  Elektrokoterizasyon tırnak batması, siğil, nasır gibi sorunlarda kullanılan elektrikle yakma işlemidir.