Tırnak Ağrısı Neden Olur

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 17 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Tırnak ağrısı sebepleri
  Tırnak niçin ağrır
  Tırnal ağrısı nedenleri


  Sıklıkla ayak başparmaklarında meydana gelen tırnak batmaları ağrı ve rahatsızlığa neden olan ve günlük aktiviteleri kısıtlayan bir sağlık sorunudur.
  En sık olarak adölesan ve genç erişkinlerde görülen tırnak batmaları diğer yaşlarda da yaygın olarak ortaya çıkabilmektedir.

  Tırnak batmaları şiddeti açısından üç dereceye ayrılabilir:

  1. derece; eritem, hafif ödem ve yan tırnak derisinde ağrı.
  2. derece; şiddeti birinci dereceye göre daha fazla olan bir ağrı, tırnak kenarından sıvı gelmesi ve bakteriyel paranişya belirtileri.
  3. derece; tırnak yan duvarında hipertrofik granülasyon dokusu oluşumu.

  Birinci derece tırnak batmaları genelde koruyucu önlemlerle tedavi edilebilir.
  Ayak tırnağı batıyorsa, ayağınızı 2 çorba kaşığı tuz katılmış ılık suda 15 – 20 dakika kadar tutun.
  Tırnakla deri ayrıldıktan sonra tırnakla deri arasına tırnak büyüyünceye ve deri iyileşinceye kadar birkaç gün küçük bir pamuk ya da gazlı bez koyun.
  Şeker hastasıysanız, dolaşım sistemi sorunlarınız varsa veya iltihaplanma oluşmuşsa, bu yöntemi uygulamayın. Mümkün olduğu kadar çıplak ayakla gezin; sentetik çorap ve ayakkabından uzak durun.

  El tırnağı batıyorsa, tırnağınızı dümdüz kesin ve köşelerini yuvarlatmayın. Pamuklu çubukla günde iki kere köşesinden kaldırın ve bu bölgeyi temiz tutun.

  Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken veya elinizi suya veya kimyasallara sokacağınız zaman pamuklu lateks veya lastik eldiven kullanın. Reçetesiz satılan ilaçlar çoğu kez işe yaramaz.

  Renksiz oje sürün. Ojeyi çok sık çıkartmayın. Temizlik yaparken pamuklu lateks veya lastik eldiven giyin. Tırnaklarınızın etrafındaki deriye krem sürün.

  tırnak hastalıklarını önlemek için :

  1) Tırnaklarınızı temiz tutun.
  2) Her hafta düzenli dümdüz kesin. (Aşırı kısa kesmeyin; parmaklarınızın bitimi kadar olmalılar.) Tırnaklarınızı ve tırnak derinizi yemeyin, koparmayın ve yırtmayın.
  3) Sık aseton kullanırsanız tırnaklarınızı kurutursunuz. Tırnak güçlendiricilerinden, takma tırnaklardan ve tırnak derisi alma aletinden kaçının.

  Bunlar tırnakların rengini değiştirir, tırnakları kırar, etraflarındaki doğal korumayı yok eder ve tırnaklarınızın altında kötü reaksiyonlara yol açar.

  ikinci ve üçüncü derece tırnak batmalarında ise ; tıbbi müdahale gerekir.

  Batık tırnakların tedavisinde tırnak çekimi geçici olarak batmayı durdurur, ancak hem zamanla tırnak uzadığında batma tekrar ortaya çıkar, hem de bu süre içerisinde tırnağı olmayan bir ayak parmağı çok hassas olduğundan kişiyi sürekli olarak rahatsız edebilir.
  Ayak başparmağında tırnak olmaması ayakkabı giymeyi çok zorlaştırır ve küçük çarpmalarda bile çok acı verir.

  Tırnak çekilmesi batık tırnağı hiçbir zaman tedavi etmemiştir. Tırnak batmasının kesin ve kalıcı tedavisi 10 dakikada yapılan küçük bir müdahale ile sağlanmaktadır.
  Lokal anestezi ile kolayca yapılabilen bu işlemde tırnağın batan küçük parçası, yatağı ile beraber ince bir şerit halinde çıkarılır. Tırnağın batan kenarındaki yatağı daraltıldığı için bir daha kesinlikle batma olmaz.

  Ayrıca tırnak da yerinde durur. Yani tırnağınız alınmaz. en güzeli de sadece 1 kez yapılmasıdır, Bu işlem tamamen steril şartlarda ve emniyetle uzman doktor tarafından yapılabilir.Genellikle bir hafta açık terlik kullanma ve fazla ayakta kalmama tavsiye edilir.

  Doktorun basit önerileri ile bu süre daha rahat geçirilebilir.Bu işlem her zaman yapılabilir. Ancak parmakta aktif enfeksiyon varsa antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon geçirilir ve kısa bir bekleme süresinden sonra rahatça yapılabilir. Sonrasında açık terlik giyme olduğu düşünülürse yaz ayları çok uygundur.

  Tırnak batmasını tedavi eden bu yöntem kesin sonuç verir ve normal şartlarda aynı bölgede bir daha ömür boyunca tırnak batması olmaz.