Thumbs.db dosyasından nasıl kurtulurum

'Teknik Yardım' forumunda HazaN tarafından 19 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Thumbs.db dosyasından nasıl kurtulursunuz
  Thumbs.db dosyasından kurtulma yolları

  Thumbs.db , içinde resim barındıran dizinlerdin önizlemelerini tutan bir "önbellek" dosyasıdır. Windows, siz dizine girdiğinizde oradaki resimlerin birer küçük kopyalarını gösterirken, bir taraftan da bunları bir sonraki girişinizde daha hızlı gösterebilmek için Thumbs.db dosyasına kaydeder. Normalde görünmez olan bu Thumbs.db dosyası FTP üzerinden bir yerlere dosya aktarırken ya da başka bir sistemde açtığınız USB belleğinizde boyutu ya da sadece varlığıyla sizi rahatsız ediyor olabilir. Thumbs.db 'nin oluşturulmasını önlemek ise çok kolay.
  Aşağıda FTP istemcimizle karşı tarafa aktaracağımız dosyaları seçerken Thumbs.db 'yi görüyoruz:

  [​IMG]

  Ekran görüntüsüne dikkatli bakın: Aktaracağımız resimler 30-40 KB ortalama boyutlara sahipken Thumbs.db dosyası 200 KB'nin üzerinde. Bu boyut dizindeki resim sayısı arttıkça yükseliyor. Bu dosyanın oluşturulmasını ise Windows'ta klasör özelliklerinden ilerleyip engelliyorsunuz.

  [​IMG]

  Açık olan herhangi bir gezinti penceresinden Klasör Seçenekleri'ne gidin. Bir gezinti penceresi açık değilse Bilgisayarım'a çift tıklayarak açabilirsiniz.

  [​IMG]

  örünüm sekmesine ilerleyin. Burada, yukarıdaki gibi bir "Küçük resimleri önbelleğe alma" seçeneği var; bulun ve kenarına işaret koyun. Bu seçeneği işaretledikten sonra onaylayıp çıktığınız andan itibaren Windows artık gezindiğiniz dizinlerde Thumbs.db dosyası oluşturmayacak. Ancak eskilerini silmiyor; siz bunları yakaladıkça silebilirsiniz.