Thomas Edison Hayatı Kısa

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 20 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kısaca Thomas Edison'un hayatı

  Thomas Edison 11 Şubat 1847 tarihinde Amerikanın Ohio eyaletinde doğdu. Yedi kardeşin 7. olmaktadır. Babası Samuel “The Iron Shovel Edison, Jr., annesi de Nancy Matthews Elliott'dur. İlköğrenimine başladıktan sonra başladıktan yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel bir öğretmen tarafından eğitildi. Edison 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi.


  12 yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başlayan Edison, evlerindeki laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak, çalışmalarını burada sürdürdü. Bu dönemde Edison; Michael Faradayın “Experimental Research in Electricity adlı yapıtını okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan Faraday'ın deneylerini tekrarladı bir yandan da kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı.

  1868'de kendine atölye kurdu ve aynı yıl geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinasının patentini aldı. Aygıt oldukça ilgi topladı ama kimse tarafından satın alınmadı. Tüm parasını yitiren Edison, Boston'dan ayrılarak New York'a yerleşti. Edison'un şansı altın borsasının düzenlenmesinde kullanılan telgrafın bozulması üzerine döndü. Borsa yetkililerinin istemi üzerine aygıtı ustaca tamir eden Edison, Western Union Telegraph Company'den geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalışması yapma önerisi aldı. Bunun üzerine bir arkadaşı ile birlikte Edison Universal Stock Printer mühendislik şirketini kurdu. Ve sattığı patentlerle kısa sürede önemli bir servet edindi.

  Bu parayla New Jersey'deki Newark'ta bir imalathane kurarak telgraf ve telem aygıtları üretmeye başladı. Bir süre sonra imalathanesini kapatarak New Jersey'deki Menlo Park'ta bir araştırma laboratuvarı kurdu ve tüm zamanını yeni buluşlar yapmaya yönelik çalışmalara ayırdı.

  Edison, 1876'da Graham Bell'in geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonu yetkinleştirdi. Ses dalgalarının dinamiği üzerine yaptığı bu çalışmalardan yararlanarak 1877'de sesi kaydedip yineleyebilen gramafonu geliştirdi. Geniş yankı uyandıran bu buluşu ününün uluslararası düzeyde yayılmasına neden oldu.

  1878'de William Wallace'in yaptığı 500 mum güçündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yöntemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve Edison Electric Light Company'yi kurdu. Oksijenle yanan elektrik arkı yerine havası boşaltılmış bir ortamda (vakum) ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla 13 ay boyunca flaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı. Sonunda 21 Ekim 1879'da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. Üç yıl sonra New York sokakları bu lambalarla aydınlanacaktı.
  İki kez evlenen Edison'un 6 çocuğu olmuştur.
  Thomas Edison 18 Ekim 1931 tarihinde New Jersey'de öldü.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 2. Cevap: Thomas Edison Hayatı Kısa

  yahu yazan kişi bunu biraz özete benzetsen ne olur şurda yaşamış ne kadar sanki roman yaz yazabilirsen yaktın ortaokuluları
   
 3. Cevap: Thomas Edison Hayatı Kısa

  ben bunu yazamm
   
 4. yahu yazan kişi bunu biraz özete benzetsen ne olur şurda yaşamış ne kadar sanki roman yaz yazabilirsen yaktın ortaokuluları

  doğru söylüyo biraz kısa yazsaydın ama yinede işe yaradı yaptım ödevimi teşekkürler....
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 5. Çok uzun olduğundan dolayı sadece önemli yerlerini yazdım.5. sınıfım 11 ocak a yetiştirmem laım da bitmiyor ki bu.....
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 6. cok uzun yyyaaaaaaaaaaaaaaaa nasıl yazalım biz bunu?
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 7. biraz kısa olsaydı keşke :(
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 8. bence güzel ödevime yardımcı oldu çok tşkkler ama bn biraaz kısattım bunu:D
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 9. birazdaha uzun olsaydı çok iyi olcaktı ama emeginiz için teşekürler
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 10. .Harika Teşekkür Ederim :D
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 11. thomas edison'un hayatı kısa özeti

  -Thomas Alva Edisonu bütün dünya elektirk ampülü icat etmesi ile biliyoruz. Edison 11 Şubat 1847 tarihinde ABD Ohio eyaletinde Milan şehrine dünyaya gelmiştir. Mucit ve iş adamı olan Edisonun patentli bir çok icadı vardır. Bunların yanında çalışanlarının ve önceki icadları geliştirmesi üzerinede buluşlar mevcuttur. 20.Yüz yıla icatları ile damga vurmuş olan büyük mucit Edison yine Amerikada 18 Ekim 1931 tarihinde hayata gözlerini kapatmıştır.

  çok güzel ama bence bu daha kısa arkadaşlara yardımcı olabilirim belki
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 12. süper ödevim için bunu yazcam.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 13. siz buna birşey diyorsanız mimar sinanın hayatına bakın
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 14. ya keşke kısa yazsaydım ama sorun yok 2kıtasını yazdım xd neyse by. :D
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 15. yoooooooooooo ben yazarım bu bana 1 satır cümle gibi
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 16. artkadaşlar begendiğiniz yerleri secn kopyalayın sonrada oradan bakarak yazar sınız hemde kolay olur sizin için sonrada isterseniz buraya yorum olarak yazarsınız