Thomas Edison Eserleri

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 20 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Thomas Edison Buluşları,  Thomas Edison İcatları Madde Madde ;  1-1868′de kendine atölye kurdu ve geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinesinin patentini aldı.

  2- 1876′da Graham Bellin geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonu yetkinleştirdi. Ses dalgalarının dinamiği üzerine yaptığı bu çalışmalardan yararlanarak 1877′de sesi kaydedip yineleyebilen gramafonu geliştirdi.

  3- Tarihte ilk ses kaydı 1877′de Thomas Edisonun (1847-1931) geliştirdiği ve “konuşan makine adını verdiği aygıtla gerçekleşti. “Fonograf ya da daha yaygın olarak “gramofon diye adlandırılan bu aygıt ses titreşimlerini, döner bir silindire sarılmış bir kalay folyoya izler halinde kaydediyordu.

  4- 21 ekim 1879′da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. Şimdi evlerimiz bu ampullerle aydınlanıyor.1879?da Edison bir elektrik ampulü icat etti.Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı.

  5- 1880 de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşlattı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi?ni kurdular.

  6- 1883′de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883′te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

  Elektrik mühendisi William Joseph Hammer, 1879 Aralıkında Edisonun laboratuvar asistanı olarak görevine başlamıştır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur. Hammerı özel kılansa elektrik ampulünün icadındaki ve bu aletin geliştirme ve testleri sırasındaki çalışmalarıdır. Hummer 1880′de Edisonun lamba çalışmalarının şef mühendisi olmuş, bu mevkiideki ilk yılında Francis Robbins Uptonın genel müdürlüğünü yaptığı fabrika 50.000 ampul üretmiştir. Edisona göre Hammer elektrik ampulünün bir öncüsüdür. 1000′e yakın patenti bulunmaktadır

  [​IMG]