Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 19 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu
  Thomas Edison Elektriği Buluşu

  1879'da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşaltdı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketini kurdular.

  1883'de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883'te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.  kaynak:wikipedia
    2. Cevap: Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu

  yani elektriği bulmadı ampulü buldu. dikkat çekici ve aldatıcı başlık ve başlığa göre yanlış bilgi. doğru akımı edison alternatif akımı tesla bulmuştur. doğru akım pillerdir.
   


 3. ben

  ben


  Çok teşekkür arkadaşlar
    4. çok güzel
    5. Çok güzel
    6. Çok güzel
   


Similar Threads: Thomas Edison
Forum Başlık Tarih
Ders notları Thomas Edison Yaptığı Çalışmalar 23 Mart 2012
Ders notları Thomas Edison Kaç Yılında Ampulu Buldu 22 Mart 2012
Ders notları Thomas Edison İcatları 21 Mart 2012
Ders notları Thomas Edison Çalışmaları 18 Mart 2012
Ders notları Thomas Edison Buluşları 15 Mart 2012