Thalia Sodi Biyografi,Thalia Sodi Kimdir

'Biyografi' forumunda By RiZeLi tarafından 15 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Thalia Sodi Biyografi
  Thalia Sodi Kimdir
  Thalia Sodi

  26 Ağustos 1972 yılında Mexico Cityde dünyaya geldi. Tam adı Ariadna Thalia Sodi Miranda olan güzel yıldız, ablaları olan Laura Zapata, Ernestina Sodi, Gabriela ve Federicayı kendine örnek alarak, 3 yaşında Entudians Estudian müzikalinde şarkılar seslendirmeye başladı. 5 yaşındayken babası Ernesto Sodiyi kaybetti. Annesi Yollanda Sodi Miranda tarafından 6 yaşında piyano dersleri alıp, 9 yaşında Din-Din isimli bir gruba katıldı. Grupla 4 albüm yayınladı ve türlü festivallere katıldı.
  1984 yılında Meksikada sergilenen Greace müzikalinde başrol oynar. 12 yaşındayken Meksikanın en ünlü gençlik grubundan Sasha Sokolun gruptan ayrılmasıyla Thalia, Timbiriche grubuna katıldı. Thalia kariyerine daha sonra Timbiriche adlı grubla devam etti. Bu grupla çıkardıkları albümlerin sırasıyla VII, VIII ve IX piyasa sürülmesinin ardından tüm Latin Amerikayı dolaştılar. 15 yaşında, Pobre Senorita Limantour adlı dizide ilk kez rol aldı.
  Thalia, bu deneyimlerin ardından Los Angelesa gitti ve orda prodüktör Alfredo Diaz Ordaz ile tanıştı. İlk albümü «Thalia«yı 1990 yılında yayınlanmıştır. Daha sonra İspanyaya gidip birçok televizyon programına katılmış ve Avrupada da tanınmaya başlamıştır.1991 yılında ikinci albümü «Mundo De Cristal»ı çıkarmış, 1992 yılında Maria Mercedes adlı dizi ile yeniden televizyona dönmüştür. Aynı yıl üçüncü albümü «Love» yayınlanır 1994 yılında Türkiyede reyting rekorları kıran Marimar ile başarısına başarı katan Thalia, 1994 yılının sonunda ünlü şarkıcı Gloria Estefanın kocası Emilio Estafan ile tanışır ve ilk uluslararası albümü «En Extasis«i kaydeder. Bu albümden çıkan büyük hit Piel Morena ile birçok ülkeden altın plaklar ve ödüller kazanır. Ardından 1996 yılında «Maria La Del Barrio» adlı dizide rol almıştır.1997 yılında uzakdoğu dili olan tagalogca dilinde seslendirdiği Nandito Ako albümünü çıkarır. Bu albüm Thaliaya altın plak ödülü kazandırır. 1997 yılında yayınlanan «Amor a la Mexicana» albümünün hit şarkısı Amor a la Mexicana ile dünyaca tanınan bir isim haline gelir. Aynı adı taşıyan albüm ve şarkısı Türkiyede de başarılı olur. 1997 yılında Meksika Müzesine heykeli dikilir. Bu dönemde Amerikada kendisine Kaliforniya eyaletinin anahtarı verilmiş ve bu tarihten itibaren her 25 Nisan Thalia günü olarak bu eyalette kutlanır.

  1998 yılında Hollywooddan teklif alır ve Mambo Cafe filminde başrol oynar. Bu filme birlikte komedi oyunculuğundaki başarısını da gösterir. 1999 yılında ise belki de kariyerinde dönüm noktası olacak olan Rosalinda dizisini çeker. 2000 yılında son yıllarda yayımlanan en önemli latin pop albümü olan Arrasando piyasaya çıkar. Albümün prodüktörü yine Emilio Estefandır. Albümdeki tüm şarkı sözleri ve besteler ise Thalia imzası taşır.Arrasando albümü ile Thalia latin grammy ödülü kazanır. Albüm beklediğindende büyük ilgi görür ve bilboard listelerinde haftalarca 1 numarada yer alır. 2001 yılında müzik listelerinde en üst sıralarda yer almış olan şarkılarının banda müziği ile yeniden derlendiği Grandes Exitos Con Banda albümünü çıkarır. Aynı yıl şöhretler bulvarında adının bulunduğu yıldıza kavuşur. Amerikanın popüler içeceklerinden Dr. Peperın yeni reklam kampanyasında rol alır. 2002 yılında kendi adını taşıyan Thalia 2002 albümü piyasaya çıkar.Albümünün tanıtımını dünyanın en büyük müzisyenlerinin sahne aldığı New York Madison Square Gardenda yapar.


  Thalía konserde (Los Angeles, CA, 2004)İlk single Tu Y Yo bilboard listelerinde haftalarca 1 numarada kalır. Albümün en önemli özelliği ise Marc Anthony ile bir düetin yer alıyor olmasıdır. Aynı yıl albümünün başarısından dolayı dünya müzik piyasasının nabzını tutan Bilboard dergisi Thaliayı yılın en başarılı latin-pop şarkıcısı ilan eder ve star ünvanını ve ödülünü verir. Bu kadar başarının insana mutluluk getirmeyeceğini yıl sonunda yaşayacağı bir şok ile anlar. Ablaları kaçırılır ve Thalia bu durum karşısında yıkılır fakat sonunda yine mutlu günler gelir. 2003 yılında ise ilk İngilizce albüm piyasaya çıkar. Albüm Amerikadan Japonyaya fırtına gibi eser. I Want You, Baby Im In Love singleları büyük başarılar elde eder.Albüm çıktığı hafta Amerikada 800.000 satış rakamına ulaşır. 2003 yılı ile şarkıcılık oyunculuk bestecilik derken iş kadını olarak karşımıza çıkar: Thalia Sodi Collection adını taşıyan kıyafet, gözlük, ayakkabı gibi birçok ürünü piyasaya çıkarır.
  Bununlada yetinmeyip kendi adını taşıyan magazin müzik dergisinide hazırlar. 2004 yılında Herseyhs firması yeni kampanyaları için Thalia ile anlaşır ve ürünlerinin bir kısmına sanatçının adını verir. 2005 yılında kendi deyimiyle «artık piyasa koşulları için değil kendi beğendiğim doğrultuda müzik yapacağım» der ve El Sexto Sentidoyu çıkarır. Albüm piayasaya çıkmadan aldığı siparişlerle 1 numara olur. İlk single Amar Sin Ser Amada sanatçının yeniden latin müzik saundlarına döndüğünün kanıtıdır.
  María Mercedes, Marimar, Maria La Del Barrio ve son olarakta Rosalinda ile birlikte tüm dünyada tanınmıştır. Albümlerinde elde ettiği bu büyük başarıları oynadığı dizilere borçludur. Dizileri 180 ülkede yayınlanmış, sadece Meksika değil, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan, Türkiye, Polonya, Lübnan ve Endonezyada da izlenme rekorları kırmıştır. Şarkılarını İspanyolca dışında İngilizce, Fransızca, Portekizce seslendiriyor ve albümlerindeki parçaların birçoğunu kendi besteliyor. «Queen Of Vina Del Mar», «Queen Of The Miami Carnaval», «Queen Of The Party İn Broadway», «Star In The Eight Street» başta olmak üzere pek çok güzellik kraliçesi ünvanına sahip olan Thalia 2 Aralık 2000 yılında müzik prodüktörü ve Casabalanca Recordsun sahibi Tommy Mottola ile dünya evine girmiştir.


  Thalia 7 Ekim 2007de kızını dünyaya getirmiştir ve Thalia kızına Sabrina Sakae adını vermiştir. Bebeği yüzünden müziğe bir süre ara verdiğini dile getiren Thalia ABC kanalıyla yaptığı 5 Milyon$ lık anlaşmadan sonra Conexion Thalia adında bir de radyo programı da yapmaktadır.Ayrıca sanatçı 2007 yılında Jennifer Lopez in ilk ispanyolca albümünün ikinci singleı Me Haces Falta nın şarkı sözünü yazmıştır.
  2008in haziran ayında yayınlanan Lunada albümünde Thalia yine Emilio Estefan ile çalışıyor.İlk singe Ten Paciencia hareketli bir latin pop şarkısıdır.Thalia bu albümde tropical latin müziğine göz kırparak yine herkesin beğenisinisini kazanır.Aynı sene Premios Juventud müzik ödüllerinde kendisine DİVA ödülü verirmiştir.Lunadadan çıkan ilk single çalışmasınada Daddy Yankee ile bir remix kaydeder ve latin piyasasındaki hakimiyetini korur.Bu sırada 3. single olarak belirlenen parça aventureroda thaliaya Sean Paul eşlik etmektedir.10 ağustos 2008 tarihinde hepsiburada.com adlı alışveriş sitesinin verilerine göre thalianın lunada albümü coldplay gibi sanatçıları geçerek 1 numaraya yerleşir.Türkiyede o yazın en çok satan yabancı albümü olur.Thalianın 13. stüdyo albümü olan Lunadanın ardından Thalia yeni ingilizce albümüyle de görücüye çıkacak

  2009 yılında yayınlayacağı yeni kitabı ve albümüyle hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanan sanatçı Robbie Williams ile beraber yeni soundlar üzerinde çalıştığını açıkladı.


  Filmografi
  Pembe Diziler
  1985 La Pobre Señorita Limantour (Diana)
  1987 Quinceañera (Beatriz)
  1989 Luz y Sombra (Alma)
  1992 María Mercedes (Maria Mercedes Del Olmo)
  1994 Marimar (Maria Del Mar Perez/Bella Aldama)
  1995 María la del Barrio (Maria Hernandez De La Vega)
  1999 Rosalinda (Rosalinda Perez Romero/Paloma Dorantes)


  Filmler
  1999 Mambo Café (Nydia)