Tevfik Fikret Müzesi Aşiyan

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 5 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Tevfik Fikret Müzesi Aşiyan
  Tevfik Fikret Müzesi
  Tevfik Fikret

  Tevfik Fikret Müzesi Aşiyan
  [​IMG]
  Telefon:0212 263 69 86
  İlçe: Bebek
  Adres: Aşiyan Yokuşu, Bebek İstanbul
  Haritadaki yeri için tıklayın...

  Ünlü Türk Şairi Tevfik Fikret`in 1906-1915 yılları arasında yaşadığı ev olan AŞİYAN; 1940 yılında eşi Nazime Hanım`dan İstanbul Belediyesi tarafından satın alınıp, 1945 yılında Edebiyat-ı Cedide Müzesi olarak açılmıştır. Daha önceleri Eyüp mezarlığında bulunan naaşı, 1961 yılında doğal görünümü ile çok beğendiği bu bahçeye nakledilmiş ve bu tarihten sonra müze "Aşiyan Müzesi" adını almıştır.

  Tevfik Fikret, evinin projelerini kendisi çizmiş, Farsça "Yuva" anlamına gelen Aşiyan kelimesini de buraya isim olarak koymuştur. Bahçe içerisinde ahşap 3 katlı olan Aşiyan Müzesinin zemin katı bugün idari işler için kullanılmaktadır.

  Birinci katta Edebiyat-ı Cedideciler`in fotoğraf, kitap ve özel eşyalarının sergilendiği Edebiyat-ı Cedide Odası, Abdülhak Hamit`e ait kişisel eşyalar, tablolar, fotoğraflar, çalışma masası ve koltukların bulunduğu Abdülhak Hamit Salonu, kadın şairlerimizden Nigar Hanım`a ait kitaplar, fotoğraf, resimler, şahsi arşiv ve eşyalarının sergilendiği Şair Nigar Hanım Odası bulunmaktadır.

  Tevfik Fikret`e ayrılmış olan ikinci katta; şairin yatak odası ve çalışma odası yer almaktadır. Şairin yaşadığı yıllarda yatak odası olarak kullandığı odada; şahsi eşyaları, vefat ettiği yatak ve Mihri Hanım tarafından şairin yüzünden alınan maskın kopyası gibi objeler sergilenmektedir. Çalışma odası olarak kullandığı odada ise; çalışma masası ve koltuğu, kendisi tarafından yapılan resim çalışmaları, tablolar bulunmaktadır.
  Şehzade Abdülmecit Efendinin, Tevfik Fikret`in "Sis" şiirinden esinlenerek yaptığı ünlü "Sis"tablosu da buradadır.
   


Similar Threads: Tevfik Fikret
Forum Başlık Tarih
Biyografi Tevfik Fikret'in Hayatı Edebi Kişiliği Ve Eserleri Nelerdir? 6 Ağustos 2014
Biyografi Tevfik Fikret Edebi Kişiliği Ve Eserleri Nelerdir 20 Temmuz 2013
Biyografi Tevfik Fikret Eserleri Ve Türleri 17 Temmuz 2013
Biyografi Tevfik Fikret Kitapları 13 Mayıs 2013
Biyografi Tevfik Fikret Hayatı Edebi Kişiliği Ve Eserleri 9 Mayıs 2013