Tevfik Fikret Kimdir Kısa Bilgi

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 8 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Tevfik Fikret Kimdir Hakkında Kısaca Bilgi


  Tevfik Fikret 24 Aralık 1867 yılında İstanbul'da doğmuştur çok küçük yaşta iken Annesini kaybetmiştir Annesini kaybetmek Tevfik Fikret'i tüm yaşamı boyunca derinde yaralamış ve etkilemiştir.Tevfik Fikret duygusal kişiliği ile tanınırdı bu duygusal kişiliği onu genç yaşında şiire yönlendirdi.Tevfik Fikret 1891 yılında bir derginin düzenlediği şiir yarışmasında birinci oldu ve tüm edebiyat camiasının dikkatinini çekmeyi başardı.

  Tevfik Fikret ayrıca Robert kolejinde Türkçe Öğretmenliği yapmıştır.Tevfik Fikret neredeyse tüm zamanını Robert Koleji'nde geçirmeye başladı. 1901'de inziva düşüncesini gerçekleştirmek amacıyla Rumelihisarı'nda Robert Koleji'nin yanında, planlarını kendisinin çizdiği Aşiyan adlı evini inşa ettirmeye başladı.Tevfik Fikret Darülmuallim ve Darülfünun'daki görevlerinden de istifa etti ve yeniden Aşiyan'a çekildi ve orada yaşamaya devam etti.

  Tevfik Fikret Modern pedagoji ilkelerine uygun bir okul açmak, yeni bir edebiyat dergisi çıkartmak gibi tasarıları olduysa da bunları gerçekleştirme fırsatı bulamadı.

  Tevfik Fikret şeker hastalığına yakalandı 1914'te kolu şiştiği için bir ameliyat geçirmek zorunda kaldı Tevfik Fikret tedavi olmak için çabalamaması neticesinde hastalığı iyiden iyiye arttı ve ölümüne neden oldu.Tevfik Fikret 19 Ağustos 1915 tarihinde Doğduğu şehir olan İstanbul'da yaşamını yitirdi.

  [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/tevfik-fikret-hayati-kisa-78179.jpg]tevfik-fikret-hayati-kisa-78179[/IMGALT]