tevekkül nedir

'Dini Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 12 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. tevekkül nedir
  tevekkül etmek
  tevekkül ile ilgili ayetler
  tevekkül kavramı


  Tevekkül nedir

  tevekkül nedir: Tevekkül,yapacağımımz herhangi bir iş için bütün gücümüz ile çalışıp elimizden geleni yaptıktan sonra sonucu Allah'tan beklemektir.Yoksa hiç çalışmadan oluvermesini istemek ve sonucunu Allah'tan beklemek,tevekkül değildir.Müslümana yakışmayan yanlış bir düşüncedir.

  Tevekkül ile ilgili ayetler

  "Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandı Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et Eğer azmedersen artık Allah'a tevekkül et Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever" (3/159)

  "Namaz kılınca yeryüzüne dağılın ve Allah'ın fazlından nasibinizi arayın."Cuma suresi 10

  *De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiç bir şey isabet etmez. O bizim mevlamızdır. Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler."(Tevbe 51)

  *Gerçek şu ki, iman edenler ve Rablerine tevekkül edenler üzerinde onun (şeytanın) hiç bir zorlayıcı-gücü yoktur.(nahl 99)

  *Eğer onlar yüz çevirirlerse, de ki: "Bana Allah yeter O'ndan başka ilah yoktur Ben O'na tevekkül ettim ve büyük arşın Rabbi O'dur" (9/129)