Tevekkül İle İlgili Ayet ve Hadisler

'Sorularla İslamiyet' forumunda Burcu tarafından 25 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. Tevekkül İle İlgili Ayet ve Hadisler


  De ki: “Allah’ın bizim için takdir ettiğinden başkası asla bize dokunmaz. O bizim Mevlamız’dır. Müminler yalnızca Allah’a tevekkül etsinler.” (Tevbe 50)

  “Şüphesiz ki iman edip Rablerine tevekkül edenler üzerinde, o şeytanın hiçbir nüfuzu yoktur.” (Nahl 99)

  “Kâfirlere ve münafıklara itaat etme, onların ezalarını bırak (aldırma) ve Allah’a tevekkül et! Allah vekil olarak hepsine yeter.” (Ahzab 48)

  “Kim Allah’a tevekkül ederse, Allah ona yeter.” (Talak 4)

  Hz. Enes (r.a.)’den rivayet edilmiştir.

  Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kim evinden çıkınca: ‘Allah’ın adıyla, Allah’a tevekkül ettim, güç kuvvet Allah’tandır’ derse, kendisine: “İşine bak, sana hidayet verildi, kifayet edildi ve korundun!” denilir ve şeytan ondan yüz çevirir.” (Tirmizi)

  Hz. Ömer (r.a.) demiştir ki:

  Resulullah`ın şöyle dediğini işittim: “Eğer siz Allah’a karşı hakkıyla tevekkül etseydiniz, sabah yuvalarından aç çıkan ve akşam karınları doymuş olarak yuvalarına dönen kuşlar gibi rızıklanırdınız.” (Tirmizi)

  Ebû Bekir (r.a.) şöyle demiştir: Biz hicret esnasında mağarada iken, başımız ucunda bizi arayan müşriklerin ayaklarına baktım ve Resulullah’a: “Ey Allah’ın Resulü! Birisi ayaklarına bakacak olsa muhakkak bizi görür.” dedim. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.): “Ey Ebû Bekir! Üçüncüleri Allah olan iki kişi hakkında zannın (endişen) ne?” buyurdu. (Buhari, Müslim)
   
  Son düzenleme: 26 Kas 2014