Tevbe edilen günah affedilir mi?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 21 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


  1. Tevbe edince çok büyük de olsa günahımız affolur mu bu soru müslüman kardeşlerimiz tarafından birçok yerd esorulan ve merak edilen bir soru.Ayrıca tekrar günah işleme ihtimalinden dolayı, tevbe etmemek daha iyi olmaz mı?

    Tevbe edenin günahları affolur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:Tevbe eden, günah işlememiş gibi olur. [İbni Mace Tekrar günah işlerim korkusu ile tevbeden vazgeçmemelidir.Günahkar bir kul, tevbe edince, Cenab-ı Hak, hem o kulunun günahlarını affeder, hem de kulu tevbe ettiği için sevinir.

    İki hadis-i şerif meali:Çölde devesini kaybedip sonra bulan kimsenin sevinmesinden çok, Allahü teâlâ, kulunun tevbe etmesine sevinir.Allahü teâlâ, tevbe edenin tevbesinden dolayı, susamış kimsenin, suya kavuşmasından, çocuğu olmayanın çocuk sahibi olmasından ve bir şey kaybedenin o yitiğini bulmasından daha çok sevinir. Her kim içten ve bir daha günaha dönmemek üzere Allah’a tevbe ederse, Allah da onun günahlarını yazan iki meleğe, kendi organlarına ve günah işlediği yere, bütün bunlara günahlarını unutturur.