Tevazu Ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol

'Güzel Sözler' forumunda Wish tarafından 27 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Tevazu Ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol Anlamı
  Tevazu ve alçakgönüllülükte Toprak Gibi olmak ne demek
  Mevlana'nın 7 Öğüdünün Açıklaması


  [​IMG]

  Tevazu ve Alçakgönüllülükte Toprak Gibi Ol

  Tevazu Alçakgönüllülük, Kibirlenmenin, büyüklük taslamanın zıttıdır.

  Tevazu, beğenilen bir özelliktir. Ancak, sınırı çok iyi ayarlanmalıdır. Kişinin şahsiyetini ortadan kaldıran hafifmeşreplik tevazu değildir. İnsan, büyüklük taslamamakla birlikte, zamanın ve yerin gerektirdiği davranışı göstermelidir. Yoksullar, düşkünler ve çocuklarla ilgilenmek, onların hal ve hatırlarını sormak tevazudur. İnsan, mevkisi ne olursa olsun Allah'ın kulu olduğunu unutmamalıdır

  Tevazu, makam, servet, şöhret gibi gelip geçici şeylere gereğinden fazla önem vermemek, bunları yararlanma, insanlara hizmet ve yardım etmek için bir vasıta saymaktır.


  Mütevazi insan, hayatın türlü aşamalarını düşünerek kendi acizliğini unutmaz. Bütün hareketlerinde aklını kullanır. Basit duygularına esir olmaz. Sık sık kendini kontrol ederek hatalarını bulmaya ve bunları düzeltmeğe çalışır.


  İnsandaki benlik duygusu irade ve aklın kontrolünden kurtularak azgınlaşırsa büyüklük hastalığı başlar. Fakat bu duygu gelişmez de şahsiyeti tamamen öldürülürse o zaman da aşağılık duygusu baş gösterir. Aşağılık duygusuna kapılan kimsede irade zayıflar, korkak, beceriksiz ve çekingen olur. Tevazu bir bakıma aşağılık duygusuna benzerse de ondan çok farklıdır. Tevazuda irade ve akıl vardır. Mütevazi insan düşünerek ve şuuruyla, bencil arzularını, isteklerini yener, kendinden bir takım meziyetler ve üstünlükler hayal etmez.


  Ancak tevazuun da bir sınırı vardır. Tevazuu miskinlik, uyuşukluk derecesine indirmek de hatadır. Mütevazi olmak demek hakaretlere katlanmak, haysiyet ve şereften yoksun olmak değildir. İnsan mütevazi olmakla beraber, vakar ve şahsiyetini korumasını da bilmelidir.


  Mevlanaya göre büyüklenmemek, gururlanmamak, kibri bir tarafa bırakıp alçak gönüllü olmak, gönül kırmamak, edepli olmanın birer işaretidir ve tüm irfan sahiplerine göre her şey ancak edep ile güzelleşir, düzenlenir.


  Hz. Mevlanayı görmek için Konyaya gelen büyük bir papaz maiyeti ile yolda giderken ona rast geliyor. Hürmet ederek huzurunda eğiliyor. Mevlana da aynı hürmetle mukabele ediyor. Papaz, her başını kaldırdığı zaman, Mevlanayı aynı ihtiram vaziyetinde görüyor. Nihayet bu tevazu karşısında hayran kalıp Müslüman oluyor. Mevlana eve döndüğü zaman oğlu Sultan Velede şöyle diyor:


  “Bir papaz, tevazu faziletini elimizden almak, o yolda bize galip gelmek istedi. Allaha şükür biz onu mağlup ettik. Çünkü tevazu ve hilim Müslümanların şiarıdır.
   


Similar Threads: Tevazu Alçak
Forum Başlık Tarih
Güzel Sözler Tevazu İle İlgili Kısa Sözler 26 Ağustos 2013
Güzel Sözler Tevazu İle İlgili Güzel Sözler 26 Kasım 2011
Güzel Sözler Tevazu ile ilgili sözler 22 Aralık 2010
Güzel Sözler Alçakgönüllülükle ilgili sözler - Alçakgönüllülük ile ilgili sözleri 2011 18 Şubat 2011
Güzel Sözler Alçakgönüllülük ile ilgili sözler Alçakgönüllülük sözleri 2 Temmuz 2009