Tetris oyunun yararları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda ZeuS tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Tetrisin faydaları
  Tetris oyunun yararı nedir?
  [​IMG]
  Tetris oyununu bilirsiniz.Herkes hayatında mutlaka bir kez de olsa Tetrisi deneyip oynamıştır.Dünyanın en ünlü oyunu olduğu söylenen Tetrisin çıkışından bu yana 25 yıl geçmiş olmasına rağmen günümüzde dahi popülerliğini yitirmedi.. İşte Oxford üniversitesi tarafından ortaya çıkarılan bilimsel Tetris araştırması..

  1984 yılında Alexey Pazhitnov tarafından yaratılan bu oyun aslında, geometri ve eğlenceyi bir araya getiriyor. 1990′lı yıllarda zeka gelişimini olumlu yönde etkilediği için bu ünlü yapım uzmanlar tarafından çocuklara tavsiye ediliyordu.

  Fakat orjinal oyunun piyasaya çıkışından, 26 yıl sonra Tetrisin belki de yapımcı Pazhitnovun bile asla aklına gelmeyecek yeni bir özelliği daha ortaya çıktı.

  Travmatik hastalarda gelişme yaşandı...

  Oxford Üniversitesinin psikoloji departmanı tarafından yapılan araştırmaya göre, Tetrisin psikolojik faydaları da bulunuyor.

  Araştırmayı yürüten Dr.Emily Holmesun bildirdiğine göre, psikolojik travma sonrası durumlarda bu oyun iyileşmeyi daha kolay hale getiriyor. Dr.Holmes halen süren araştırmasında şimdilik 40 kişilik gönüllü bir hasta grubuna 10 ila 30 dakika arasında Tetris oynattı. Gözlemlerinin sonucunda, bu hastalarının iyileşme süreçlerinin hızlandığı ortaya çıktı.
  habervitrini.com
    2. Cevap: Tetris oyunun yararları

  Bir zamanlar ne oynardım. Gözümü kapattığımda dahi gözümün önüne geliverirdi. Fazlası bağımlılık yapıyo :)
    3. Cevap: Tetris oyunun yararları

  gerçekten güzel bi oyun
  bir zamanlar çok oynardım
  oynadıkça hırs yapıyo:)