Tesettür Modası

'Moda Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 15 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu 1. Moda Ve Tesettür

  Tesettür modası ve bu modanın tanıtılması ve yaygınlaşması için yapılan tesüttür defileleri, başlangıçta modanın teşhirci esprisinin mankenlerin başları örttürülerek bozuma uğratıldığı noktasından eleştiri konusu yapılmıştı. Tesettür modasının bir kavram olarak gündelik hayatımıza girmiş olması, İslami kesim diye ayrılan insanların modanın yatay hızına bağlı olan bir değişim ile tanımlanmaya ve tanınmaya çalışmasını da izah etmektedir.

  Tesettür modası ve bu modanın tanıtılması ve yaygınlaşması için yapılan tesüttür defileleri, başlangıçta modanın teşhirci esprisinin mankenlerin başları örttürülerek bozuma uğratıldığı noktasından eleştiri konusu yapılmıştı. Zamanla tesettür defilelerinde başörtüsü, şov’un bir parçası olarak dinin ilkesi olmaktan uzaklaştıkça eleştiri konusu olmaktan çıktı. Eleştiriler, ‘defileler dindar kadın kimliğine uygun değildir, zaten maksat da dini değil siyasidir’ noktasında yoğunlaştı. Bu yoğunlaşma ile birlikte, medyada siyasilerin eşlerinin tavır ve davranışları laikçi kalemler tarafından mahremiyete uygun olmadığı noktasından eleştiri konusu yapılmaya başlandı.

  Tesettür modasında kadınların görünürlüğü giydikleri aracılığıyla oluşmakta ve tesettür kendi içinde modernleşmiş bir görüntüye karşılık gelen bir olgu olarak ortaya çıkmaktadır. Tesettür modası, modernliğe eklemlenme, İslam ve modernleşme boyutunda tartışılan, İslami bakış açısının kendi içinde eleştirdiği, tartıştığı bir kavram.
  Peki tesettür modası nedir?

  90′lı yılarda başlayan Anadolu kökenli ailelere mensup kadınlarda parlak pembe, parlak mavi, parlak yeşil, yüzde yüz sentetik ve ithal kumaşlardan üretilmiş giyisiler görünmeye başladı. Daha sonra tesettür moda öncüleri, çabuk demode olan sade kumaşları dikkat çekici modellerle ve iddialı renklerle buluşturarak Anadolu kadınlarına alternatif bir giyim tarzı sundular.