Teşekkürler maNga

'Medya Bölümü' forumunda cCasT tarafından 31 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Teşekkürler maNga

  Norveç'te yapılan Eurovision Şarkı Yarışması'nda maNga'dan büyük başarı...
  Güncelleme:29 Mayıs 2010 23:59

  Oslo'da yapılan 55. Eurovision finalinde Almanya birinci olurken, Türkiye Manga'nın seslendirdiği "We Could Be The Same" adlı şarkıyla ikinci oldu.


  MANGA'NIN EUROVISION MACERASI! (FOTO-GALERİ)

  Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan 55. Eurovision Şarkı Yarışması finalinde Almanya birinci oldu. Yarışmada Türkiye'yi temsil eden maNga ikinci oldu. Almanya 28 yıl sonra aldığı 246 puanla birinci olurken, ülkemizi temsil eden maNga 170 puanla 2. oldu. Türkiye'ye 12 puan Fransa'dan gelirken Bosna Hersek, Bulgaristan, Makedonya, İngiltere ve Almanya'dan 10'ar puan hanemize yazıldı...

  İŞTE BİRİNCİ OLAN ŞARKI

  Sahneye stilist Mehmet Acar tarafından hazırlanan "Que" firmasının kostümleri ile çıkan maNga, koreograf Genevieve Cleary'in koreografisi ile diğer ülkelerden değişik gösteri sundu. Yarışmadaki tek rock grubu maNga, geleneksel Türk müziği ile modern Batı müziğini karıştırarak sunduğu sahne gösterisiyle çok başarılı şov yaptı.

  Sahnede robot olarak insana dönen ve vokalist Ferman'a sarılan Natalie Marrable'ın, lazer ışıkları ile donanmış giydiği 70 kiloluk kostümü, büyük ilgiyle izlendi. 55 kilo ağırlığında olan Mararable'nin, 70 kiloluk kostümünü sahnede çıkarmakta zorlanmaması da dikkat çekti.

  maNga finalde, "We could Be The Same" (Aynı Olabiliriz) parçasının Belçikalı prodüktör Hans Vrancken tarafından yapılan düzenlemesi ile sahne aldı.

  Bas gitarda Cem Bahtiyar, bateride Özgür Öney ve DJ Efe Yılmaz tam rock grubuna yakışan tarzlarıyla salonda coşku yarattı.

  MTV müzik kanlında kullanılan büyük şovlarına özgü görüntü, sahne ve estetik anlayışı Eurovision prodüktörleri tarafından maNga'nın Eurovision sahne şovunda kullanıldı.

  Finalde 4500 adet ışık, 23 naklen yayın kamerası, 134 dev hoparlör kullanıldı. Norveç Prensesi ve Norveç'in gelecek Kraliçesi Mette Maret, yarışmayı salonda izledi.

  Yarı finalin başlangıcından önce şovlarıyla programı renklendiren Fra Wallmans Saconoor grubu, ABBA gösterisinin ardından Türkiye'ye 2003'te Riga'da birincilik kazandıran "Everyway That I Can" adlı parçasıyla salonu coşturdu.


  Eurovision'da göze çarpanlar

  Türkiyenin ikinci büyük başarısıTüm ilgili haberlerBir Eurovision Şarkı Yarışması daha geride kaldı. Bu yılki yarışmayı da Bülent Özveren sundu, bu yıl da komşular birbirine oy verdi. İngiltere yine son sıralarda yer aldı...

  Türkiye'nin tarihinde en iyi ikinci derecesini elde ettiği yarışmada bazı detaylar izleyenlerin gözünden kaçmadı.

  Komşumuz Yunanistan adına yarışan Giorgos Alkaios ve arkadaşlarının kemençe kullanmasıyla, diğer komşumuz Ermenistan adına yarışan Eva Rivas cesur göğüs dekoltesiyle sanal ortamda en çok konuşulan konular arasında.

  Bu yılki yarışmanın en ilginç yanı ise İspanya'nın ikinci kez sahne alması. İspanya adına yarışan ve ikinci sırada sahneye çıkan Daniel Diges şarkılarını söylerken bir izleyici aralarına karıştı. Konsantrasyonlarının bozulduğu gerekçesiyle bütün ülkeler sahne aldıktan sonra İspanya temsilcisi yeniden sahneye çıktı.