Terörle Mücadelede tabur karakollar geliyor

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 1 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sınıra tabur karakol,
  Terörle Mücadelede yeni karakollar geliyor,

  Terörle mücadelede çok sayıda şehit verilmesine sebep olan üs bölgeleri ve korunaksız karakollar sisteminden vazgeçiliyor.

  PKK nın sınıra yakın bölgelerde çok sayıda şehit verdirdiği baskınların önüne geçmek için yapısal yenilikler başlatılıyor. Mevcut sistemde arazide korunaksız karakollar, bu karakolları korumak için 40ar askerden oluşan üs bölgeleri, bunların güvenliği için daha az asker ve korucudan oluşan emniyet noktaları bulunuyor. Bölgede kaçakçılık için kurulan karakollar, PKK saldırılarından sonra terörle mücadelede kullanılmaya başlandı.

  Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, yıllardır eleştirilen bu yapılanmanın değiştirilmesi için emir verdi.

  [​IMG]

  Yeni yapılanmada, sadece çok kritik bazı yerlere korunaklı üs bölgeleri teşkil edilerek, sürekli hareket halinde olan kuvvet yapısına geçilecek. Sınır hattındaki birlikler uzun süre takviye olmadan ihtiyaçları açısından kendi kendine yeterli hale getirilecek. Yeni sistemde birlikler, bir araya toplanarak en az tabur seviyesinde bulundukları yerde kendi emniyet ve güvenlikleri adına hiçbir tehdide maruz kalmadan, alınan istihbarat ve görüntülere süratle müdahale imkanı bulunan yapıya kavuşturulacak. Dağları ve tepeleri beklemek için bölünen kuvvet yapısı, istihbarat, görüntü, kestirme alındığında Kazan Vadisinde olduğu gibi anlık operasyon yapan vurucu güç sistemine dönüştürülecek. Tabur seviyesindeki birlikler; helikopter desteği, modern teçhizat ve malzeme ile atış gücüne sahip hale getirilecek.
   


Similar Threads: Terörle Mücadelede
Forum Başlık Tarih
Haberler Veremle mücadelede yeni dönem 5 Ocak 2012
Haberler Kene ile mücadelede 20 Ağustos 2008