Teröristler Yine Eylemde

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yine Geliyorlar


  Genelkurmay Başkanlığı, basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.


  toplatıda konuşan Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Başkanı Tümgeneral Fahri Kır, Son günlerde yoğunlaşan terör saldırıların artarak devam edeceğini değerlendirdiklerini kaydederken, son 4 ayda bölücü terör örgütünün teslim olanlar hariç verdiği kayıp sayısının en az 130 olduğunu bildirdi.

  Terör örgütünde büyük çözülmeler yaşandığını savunan Tümgeneral Kır 2009'da bölücü terör örgütünden 545 kişinin ayrıldığını, 2010 yılınınn ilk 5 ayında da terör örgütünden ayrılan kişi sayısını 148 olarak tahmin ettiklerini söyledi.

  Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Başkanı Tümgeneral Fahri Kır, son 4 ayda terörle mücadelenin bilançosunu rakamlarla açıkladı. Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler ise soruları yanıtlarken, terörle mücadele konusunda ABD ile istihbarat paylaşımının “sorunsuz devam ettiğini söyledi.

  SALDIRILARIN ARDINDA İSRAİL YOK


  Tümgeneral Gülerin yine bir soru üzerine verdiği bir başka yanıt ise son dönemde gündemdeki en büyük tartışmalardan birine ilişkin oldu. Reşadiye ve İskenderuna yönelik terör saldırılarının arkasında “İsrailin olduğuna ilişkin yorumları kesin bir dille yalanlayan Tümgeneral Güler, “Bu değerlendirmeler gerçek dışıdır dedi.

  Tümgeneral Kırın verdiği bilgiye göre, terör örgütünün teslim olanlar hariç verdiği kayıp sayısı en az 130. Bunun 100e yakını 20 Mayısta Türk savaş uçaklarının Iraka yönelik gerçekleştirdiği sınırötesi hava harekatı sırasında etkisiz hale getirildi. Bu dönemde 60 terörist ise teslim oldu.

  Aynı dönemde güvenlik güçleri ise 43 şehit verdi

  Bu çerçevede, 16 Haziranda 3 komando bölüğü ve bir özel kuvvetler taburu ile Kuzey Iraka yönelik yönelik gerçekleştirilen sınırötesi operasyon ise aynı gün sonlandırıldı. Operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi. Ancak Tümgeneral Kır, operasyon sonrasında teröristler arasındaki telsiz konuşmalarından etkisiz hale getirilen terörist sayısının daha fazla olduğunu, örgütün yaklaşık 20 kayıp verdiğinin anlaşıldığını kaydetti.

  “TERÖR ÖRGÜTÜ DAĞILMAMAK İÇİN EYLEM ARTTIRDI

  Tümgeneral Kır, yapılan değerlendirmelerde 1 Hazirana kadar mayın saldırısı gibi riski az eylemlerde bulunan terör örgütünde, bu süreç çerçevesinde bir “gevşeme ve dağınıklık ortaya çıktığı, örgütün de bunu engellemek üzere eylemlerini arttırmaya başladığı değerlendirmesinde bulundu.

  Tümgeneral Kırın değerlendirmesinde, örgütün 4-5 kişilik küçük gruplar halinde “riski az, kolay hedeflere yönelik eylemlere yöneldiğini ve eylemlerini 'Güneydoğu Anadolu bölgesi' dışına çıkararak tüm Türkiyeye yayma eğilimine girdiği kaydedildi.

  “TERÖR EYLEMLERİ ARTABİLİR

  Kırın en önemli değerlendirmelerinden biri ise örgütün “yok olmamak için eylemlerini arttırdığı, bu çerçevede “muhattap alınmak istediği idi. Tümgeneral Kır, “Örgütün inisiyatifin kendinde olduğu fikrine gelen kadar eylemlerini arttırmasını bekliyoruz diye konuştu.

  Tümgeneral Kır, son dönemde gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonları konusunda ayrıntılar da verdi. Bu çerçevede, 30 Nisanda Tunceli Sarıyayladaki saldırıya katılan teröristlerden dördünün 26 Mayısta öldürüldüğünü anlattı. Öldürülen teröristin birinin ise Sarıyayladaki karakola saldırıda karakol komutanını şehit eden silahla yakalandığını vurguladı.

  Kır, yine 11 Haziranda Şemdinlide dağlık arazide bir astsubayı şehit eden teröristin de etkisiz hale getirildiğini anlatttı.
    2. Cevap: Teröristler Yine Eylemde

  Yine Başladılar :f196: İnşallah Hepsinin Tutuklanacağı Günlerde Gelecek :)