Terleme Nedir, Nasıl Önlenir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 28 Ağu 2013 tarihinde açılan konu

 1. Özellikle yaz aylarında ve yine özellikle de bayanların büyük bir sorunu terleme yaz aylarında ince kıyafetler giydiğimiz için terlemek gerçekten çok can sıkıcı bir durum oluyor peki nedir terlemek ve nasıl önlenir terleme bukonuda yazımızda kısa ve önemli bilgilere okuyacaksınız dikkate alırsanız terlemenin üstesinden gelebilirsiniz sizlerde.

  [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/ternedir-76208.jpg]ternedir-76208[/IMGALT]

  Terleme, en anlaşılır tarifiyle vücut sıcaklığını düzenleyen, vücudu toksinlerden arındıran ve tuz dengesini koruyan bir vücut olayıdır. Sağlıklı bir vücut günde yaklaşık yarım veya bir litre suyu terleyerek dışarı atmaktadır.İlk terleme sırasında ter kokusuz olur. Fakat cilt üzerinde beklediğinde vücut kokusuna neden olmaktadır.

  Terlemekten kurtulamnın yollarından bazıları şöyle;

  Öncelikle su içmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz yani bol bol su içmelisiniz. Bu vücudunuzun içerisini serin tutar ve metabolizma hızınızı yavaşlatır, dolayısıyla terleme oranınız da bu nednele düşer.Karbonat ile hazırlaıdğınız macunu vücudunuzda ter kokusu olan yerlere sürün. 10 dakika orada bıraktıktan sonra güzelce yıkayın göreceksiniz ter kokusundan eser kalmayacak.

  Çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri tüketmemeye çalışın. Bunlar güçlü kokular üreten ter bezlerinin aktivitesini artırarak vücut kokusunun artmasına neden olmaktadırlar.Maydanoz, ıspanak, pazı ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri daha fazla tüketmeye çalışın.Çünkü bu sebzeler klorofil yönünden zengindir ve vücudun koku giderici etkisini artırmaktadır.Geniş ve rahat, pamuklu ve doğal elyaf giysiler giymeye özen gösterin.Dar ve sıkı kıyafetler giymekten kaçınmalısınız. Koltuk altınızı alkol veya beyaz sirke ile ovalayarak yıkayın bu sayede ter kokunuz azalacaktır.