Terk Sebebiyle Boşanma Ve Dava Dilekçesi

'Kadınca' forumunda Blue tarafından 19 Mar 2010 tarihinde açılan konu


 1. Terk Sebebiyle Boşanma Ve Dava Dilekçesi


  MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

  DAVACI :

  VEKİLİ :

  DAVALI :

  KONU : Terk nedeni ile boşanma istemidir.

  AÇIKLAMALAR :

  1- Müvekkilimiz karşı taraf ile yıldan bu yana evlidir. Nüfus kayıtları, İli, İlçesi, Mahallesi, Cilt No; ., Aile No;., Sıra No; . dadır. Evliliklerinden ve isimli . çocukları bulunmaktadır.

  2- Müvekkilimiz ev hanımı olup, davalı işini yapmakta ve il dışına gidip gelmektedir. Karşı taraf ise il dışına her çıkışında işi gereği 1 hafta ile 10 gün arasında kalmaktadır. Müvekkilimiz ve çocukları bu duruma alışmışlardır. Ancak eşi son gittiğinden bu yana 6 aydır eve dönmemiş ve ne eşini ve ne de çocuklarını da aramamıştır.

  3- Müvekkilimiz eşinin de kendisine başka bir ev tuttuğunu ve eve eşya aldığını, telefon çektirdiğini öğrenmiş ve hatta eşini bu telefondan arayarak da eve davet etmiştir. Eşi bir daha eve dönmeyeceğini belirtmiş, kendisine de bağırıp çağırmıştır. Karşı taraf 6 aydır evliliği ile ilgili hiçbir sorumluluğunu da yerine getirmemektedir.

  4- Müvekkilimiz bunun üzerine mahkeme kanalıyla ihtar çekmiş eşini eve dönmesi için ikna çabalarına girişmiştir. Bu ihtar ilan yoluyla da yapılmıştır. Ancak aradan iki ay geçmesine rağmen davalı eve dönmemiştir.

  5- Bu nedenlerle işbu boşanma davasını açmak gerekmiştir.

  H. NEDENLER : TMK. 164. md. ve diğer yasal nedenler.

  HUKUKİ DELİLLER : Nüfus Kaydı, tanıklar ve diğer yasal deliller.

  SONUÇ VE İSTEM :Açıklanan nedenler ile tarafların boşanmalarına, müşterek çocuklarının velayetlerinin davacıya verilmesine, davacı anne için ileride yoksulluk nafakasına dönüştürülmek üzere aylık -TL tedbir ve müşterek her bir çocuk için aylık -TL iştirak nafakasının davalıdan tahsiline yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygılarımla talep ederim. //

  Davacı Vekili

  Avukat