Terazi Burcu Şubat 2010

'Kadınların Dünyası' forumunda Aysell tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Terazi Burcu şubat yorumları

  Aşk ve İlişkiler

  Elimiz kolumuz bağlı mı?

  Gerek 2010 Astroloji Günlüğü kitabımızda ve gerekse yıllık yorumlarda Satürn gezegeninin Terazi burcundaki etkinliğinden geniş manada söz ettim. Etmeliyim de. Çünkü Satürnün desteği olmadan hiçbir yapı, ilişki, durum veya olay tam olarak düzgün hale gelmez. Kişisel haritalarda olsun köşemizdeki yorumlarda olsun ilk dikkate aldığım nokta Satürn gezegeninin görünümleridir. Bilirim ki, bu enerji haritamızda güçlü olmadıkça bir temel üzerinde hayatımızı inşa etmemiz için fazladan mücadeleler vermek zorunda kalırız. O yüzden üzerinde önemle durmak gerekiyor. Satürn gezegeni burcunuzda ilerlemeye başladığında sizlere, hayatınızda çok önemli bir sayfanın açıldığından söz etmiştim. İşte sevgili dostlarım şimdi bu sayfayı nasıl dolduracağınız, hayata nasıl yanıt vereceğiniz çok önemli. Gelip geçici güzellikler veya ömür boyu mutsuz olmak yerine, sağlam kararlar vermek en güzeli. Satürn gezegeninin geri hareketinin Şubat ayındaki en önemli etkisi, Oğlak burcunda ilerleyen Pluto ile yaptığı sert görünüm. Bu görünüm Ocak ayı sonu itibariyle etkili olmaya başladı ve yaşamınızla ilgili her konuda dönüşümde bulunmanız adına baskıda bulunuyor, önünüze engeller çıkartıyor. Bunu ister ailevi isterseniz ilişki, parasal, toplum içindeki konumunuz, mesleki sorumluluklarınızla alakalı düşünün farketmez. Gelelim Plutonun etkisine, bu gezegeninin yuva evinizde yer alışı, aile veya kendi içinizdeki çatışmalara, güç ve kontrol kurma hırsına yol açtığı gibi aynı şekilde sizin de üzerinizde baskı uygulanmasına sebebiyet veriyor. Sahip olduğunuz değerleri korumak, kollamak adına mücadeleler veriyorsunuz. Başkaları da aynı mücadeleyi kendi adına verirken birbirinizle çatışmak durumunda kalıyorsunuz. Şimdi bu iki gezegen arasında oluşan zorlu bakış açısını da hesaba katarsak, hem dış hem iç anlamda oldukça kısıtlayıcı, kişiyi karmaşaya sürükleyici, huzursuz edici bir enerjinin ortasındayız. Bu sadece sizin için değil, tüm burçların farklı yaşam alanlarında farklı şekilde etkisi hissedilen bir titreşim. Ancak Satürn sizin burcunuz üzerinde olduğundan sizleri daha fazla etkilemekte. Hem dışsal hem içsel anlamda oldukça kısıtlayıcı bir enerji olduğunu söyleyebilirim. Peki elimiz kolumuz bağlı mı? yeni bir sayfa açmam zor mu?

  Tabii ki hayır sadece sakin ve akıllıca, kendi gerçeğimize uygun bir çözüm bulmamız gerekiyor. Kangren haline gelmiş, geçerliliğini çoktan yitirmiş, rahatsızlık veren her durumu gerçekçi bir şekilde ele almak, kendinizi sağlıklı bir şekilde yavaş yavaş dönüştürmeye başlamak ve sonunda köklü değişimlerde bulunmak. İç dünyanızda, ilişkinizde, aile birliğinizde, parasal konularda çatışma yaratan, huzursuzluk çıkaran, sizi başkalarına zorunlu kılan ne varsa bunlarla tek tek yüzleşerek pürüzleri gidermek. Bu giderme esnasında gitmesi, devredışı bırakılması gerekenleri elemek. Biliyorum zor ancak evrensel enerjiler, bunları yapmadığınız üstünü örtmeye çalıştığınız müddetçe başkalarının kuklası haline geleceğinizi söylemekte. İçinde kalmaya devam ettiğiniz olgu, eğer sizi her geçen gün kendi hayatınızdan uzaklaştırıyor, canınızı yakmaya devam ediyorsa ve siz bunları düzeltmek adına hiçbir şey yapmıyorsanız kaderin elinde oyuncaksınız demektir. Tabiata bir bakın dostlarım, kendini bir sonraki mevsimin şartlarına hazırlamak için nasıl da dönüşümden geçiyor. Gelen zamana göre yaprağını, çiçeğini, böceğini ayarlıyor. Biz insanoğlu da aynı bu şekilde, geçtiğimiz döneme göre kendimizi hazırlamalıyız.

  Hani şu büyüklerimizin nasihatinde olduğu gibi, lütfen aklımızı başımıza toplayalım. Temmuz sonuna kadar(Satürn gezegeninin Terazi burcunda düz seyrine geçmesi) kadar planlarımızı, yüzleşmelerimizi halledelim. Düzeltilmesi gerekenleri belirleyelim, kalmaması gerekenlerden kurtulalım, gitmesi gerekenleri gönderelim. Böylece arınmış, tazelenmiş, yüklerimizden kurtulmuş bir şekilde yola devam edelim. İleride bir gün geriye dönüp baktığımızda bu ayıklanmaların ne kadar çok işimize yaradığını, bizi nasıl da rahatlattığını anlayacağız. Bunları yapamazsak 2011 bahar aylarında oldukça zorlanırız. Başta sağlık olmak üzere, her konuda şiddetli içsel öfkeler yaşar, bize uymayan, doğamıza aykırı herşey tarafından baskı altına alınır, başkalarının yazdığı hikayenin yedek oyuncusu olarak kalırız. İşte o zaman düzeltemediklerinizin esiri olduğumuzu farkederiz. Ancak iş işten geçmiş olur. Lütfen bu geri hareket dönemini iyi değerlendirelim. Şimdi gelelim Aralık ayından bu yana devam etmekte olan Mars geri hareketini tekrar hatırlatmaya.

  Geçmişi gözden geçirmekte fayda var

  20 Aralık-10 Mart 2010 tarihleri arasında Aslan burcunda geri hareket yapacak beraberlik evinizin yöneticisi Mars gezegeninin seyri, evliliğiniz veya uzun süredir devam eden ilişkinizdeki dengelerin dikkatli bir biçimde korunması gerektiğinin işareti olup, partnerinizin ilişkideki rolü, davranışları, eğilimleri ve tutumu, bu dönemin nasıl gelişeceğinin işaretçisidir. Bu durumda elinizden geldiğince aranızdaki sevgi bağını güçlü tutmanız, ilişkinizin sürekliliği ve ciddiyetle devamı açısından gereklidir. Özellikle ileriye yönelik hedefleriniz konularında birbirinizle ortak şekilde hareket etmeye çalışmanız lazımdır. Her iki tarafın da saplantılı, aşırı gururlu davranması veya kendi içine dönerek olayları gereğinden fazla abartması sorunlara neden olabilir. Bir yandan iç dünyanızdaki meseleler ve yuvanız sınırları içindeki durum diğer yandan Mars geri hareketinin partneriniz üzerindeki etkisini düşünürsek, birbirinizle tartışmak yerine birbirinize kol kanat germeniz çok daha yararlıdır. Özellikle ilişkisinde sorun olanların bu dönemde, beraberlikleri hakkında gerçekçi düşünmeleri şarttır. Eğer birbirinizden ayrı düşünüyor ve ortak şekilde planlar yapmak yerine kendiniz adına kararlar vermeye kalkışıyorsanız doğal olarak dönem sıkıntılı geçebilir. Geri hareket dönemleri geçmişte yaşanılanların tekrar gözden geçirilmesi anlamında faydalıdır. Bilakis, eksiklerinizi gözden geçirmeli, ilişkinizi olumsuz yönde etkileyebilecek hareketlerde bulunulmamalı, sabırsız olmamalı, bildiğinizi okumamalı,
  gücünüzü yanlış kullanmamalı, tartışmalardan kaçınmalı, durumunuzu bilinçli bir şekilde ele almalısınız. Kelimenin tam anlamıyla vitesi küçültmekte fayda var dostlarım.

  İlişkisi olmayanlar için bu dönem, grup, arkadaş ilişkileri vasıtasıyla tanışılacak kişilerin göstergesi olacağı gibi, geçmişte yaşanmış eski bir aşkın tekrar gündeme gelmesi anlamında da olabilir. Ancak şu var ki, beraberliğin kökleşmesi ve sürekliliğinin sağlanması zordur. Öncelikle birbirinizi iyi tanımanız lazımdır. Öncelikleriniz neler, hayata nasıl bakıyorsunuz, hedefleriniz nedir? gibi sorulara cevap verilmesi gerekir. Eğer ayrı dünyaların insanı iseniz, o zaman bu beraberliği nasıl yürüteceksiniz. Şunu da hatırlatayım. Bu dönemde karşınıza çıkacak kişinin öncelikle kendi geçmişiyle ilgili ilişki problemlerini çözmüş olması lazımdır. Yani bitmemiş bir ilişkisi varsa, geri hareket sonrası o kişiye geri dönmesi söz konusu olabilir. Aynı şekilde sizin devam eden beraberliğinizde problemleriniz varsa, yeni tanışacağınız bir başka kişiyle uzun vadeli bir aşk yaşama şansınız yok gibidir. Bunların gözardı edilmemesi lazımdır.

  Biraz nefes almak iyidir.

  10 Şubat tarihine kadar devam edecek Venüs gezegeninin Kova burcu seyri, yukarıdaki zorlu enerjilerin tam ortasında, üzerimizdeki ağırlıklardan bir parça olsun kurtularak bireylik duygumuzu güçlü bir şekilde ifade etmemiz anlamındadır. Yalnız bu demek değildir ki, dışarıya kapanıyoruz. Bilakis sosyalleşiyoruz, bizi anlayan dostlarımızla bir araya gelerek, problemleri belli bir süreliğine rafa kaldırıyoruz. Kısaca bu tarihe kadar devam edecek Venüs seyri, kısa süreli bir titreşim olarak rahatlatıcıdır diyebiliriz. Şimdi, çok kısa diye içinizden geçirdiğinizi hissediyorum. Ancak üzülmeyin dostlarım. Çünkü, geçtiğimiz 20 Ocak tarihinde başlayan Güneşin seyrini yabana atmayalım. Ancak burada ufak bir açıklamada bulunmak isterim. Güneş astrolojik anlamı itibariyle, bencil yönümüzün simgesidir. Yani egomuzu ön planda alarak düşünmemizi sağlayan güçtür ve kesinlikle son derece önemlidir. Güneşin Kova burcunda ilerlediği zamanlar siz Teraziler beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Aşk bir anda kapıdan içeri girer ve siz gelen misafiri davet etmeye hazırsınızdır. Her zaman özel bir insan olmak ihtiyacı duyan sizler için bu süreç bir armağan gibidir. Hayattan çalınmış güzel bir zaman, bir mola diyebiliriz buna.

  Peki bu süreci nasıl olumlu manada kullanabiliriz. Çevrenizdeki yeniliklere kayıtsız kalmayarak, ilişkilerinizde arkadaşlık olgusunu ön planda tutarak ve kendi bireyliğinizden taviz vermeden, bir başka insanın kimliğine de saygı duyarak süreci geçirebilirsiniz. Yani, sen sensin ama ben de benim, ancak ilişkimiz de önemli. O zaman sen de ben de biraz daha esnek düşünebiliriz. İlişkisi yeni başlayanlar için bu süreç çok daha zengindir. İki kişi de kendi gerçeğini rahatlıkla ifade edebilir. Duygulardan ziyade zihinsel uyum ve özgürlük kavramı, kafaca anlaşmak merkez alınır. Aşk, para, manevi değerleriniz konusunda eskisinden daha çok ideallerinize sahip çıkabilirsiniz. Fazla duygusal davranmak yerine yine mantığınızı ön plana alarak hareket etmeniz halinde bu dönemde gayet başarılı bir şekilde ilerleyebilir, ilişkinizin tadını çıkarabilirsiniz. 14 Şubat sevgililer gününde aşk evinizde oluşacak Yeniay, kozmik bir armağana benzer. İster devam eden ilişkinizde ister sorunlarınızda veya ayrılmış olun farketmez. İçiniz kıpır kıpırdır. Kendinize olan güven duygunuz tamdır. Ancak bu güven duygusunun tam olarak hissedilmesi için, sevilmeniz, değer görmeniz, ortaklaşa hareket etmeniz, ilişkinizde sorunlar varsa bu dönemde birbirinizi sık boğaz etmeden paylaşımda bulunarak çözmeye çalışmanız lazımdır. Bu dönemin bir armağan olduğunu söylemiştim. Ancak bu armağan, bir hediye çeki gibidir. Belli bir sınırı vardır. Daha fazlasını istemeniz mümkün olmayabilir. Sizi keyiflendirir, heyecanlandırır, istediğiniz gibi kullanırsınız ve biter. Bunun bilincinde olarak bu dönemi geçirmenizi öneriyorum.
    2. Cevap: Terazi Burcu Şubat 2010

  İş ve Kariyer

  20 Aralık-10 Mart 2010 tarihleri arasında Aslan burcunda geri harekette olacak Mars gezegeni aynı amacı paylaştığınız insanlarla olan ilişkiniz başta olmak üzere grup faaliyetleriniz konularında etkili olup, birlik ve beraberlik içinde, sosyal ilişkilerinize önem verecek şekilde hareket etmeniz gerektiğinin işaretidir. Projeleriniz, tanıtım faaliyetleriniz, sosyal girişimlerinizde yavaşlamalar görülebilir. Kendinizi belli bir noktada kilitli ve hangi yönde ilerlemeniz gerektiği hususunda kararsız hissedebilirsiniz. Öncelikleriniz, kendinizi yönlendirme gücünüz, geleceğe dönük beklentileriniz mecburen askıya alınabilir. Mücadele gücünüz düşük olabilir ve ileriye yönelik çalışmalarınız askıya alınabilir. Bütün bunlar gayet normaldir. Eskiden düşündüğünüz ancak gerçekleştirilmemiş bazı projeler tekrar önünüze gelebilir. Bunlar üzerinde tekrar düşünmeniz mümkündür. Eğer böyle bir durumda kalırsanız, dikkatle gözden geçirmeli, araştırmalarda bulunmalısınız. Karşınıza çıkabilecek yeni işler ve teklifler üzerinde hemen bir karar vermek yerine, size olan uygunluğunu ölçüp biçmeniz yararlıdır. Bu dönemde ortaklık konularında da bazı sorunlar yaşanabilir. İş ortağınızla farklı düşünmeniz nedeniyle sorunlar yaşanması olasıdır. Böyle durumlarda başbaşa vererek konuşmak, işin selameti açısından değerlidir. Eğer sizin yaşamınız tamamıyla eşinize bağlı ise, yani siz çalışma yaşamında değilseniz, o zaman partnerinize destek olmanız, onun sıkıntılarını bölüşmeniz gerekebilir. Çünkü bu geri hareket onun açısından geçmişteki bazı problemlerin ön plana gelmesi ve işlerinin yavaşlaması açısından zorlayıcı bir süreçtir.

  11 Şubat-6 Mart tarihleri arasında çalışma evinizde transitine başlayacak yönetici gezegeniniz Venüsün Balık burcundaki etkinliği bir önceki Kova burcundaki bireylik duygusunun çözülmesi ve bir başka olguya bağımlı hale gelmesi anlamı taşır. Her Terazinin aynı olayları yaşamadığı mantığından asla uzaklaşmayalım. Bu enerjinin sizler açısından anlamını olasılıklar dahilinde ele almaya çalışacağım. Biliyorsunuz Jüpiter gezegeni kısa bir süredir Balık burcunda yani sağlık, iş ve gündelik uğraşılarınızla ilgili yaşam evinizde ilerlemekte. 17 Şubat tarihinde Venüs Jüpiterle burada kavuşmuş olacaklar. Hemen hemen aynı tarihte Güneş, Neptün ve chiron asteoridi Kova burcunda kavuşum görünümünde olacaklar. Şimdi bütün bunları toparlayalım ve kozmik enerjilerin şifresini beraberce çözelim. Bu enerjiler bize şunu söylemektedir. Gerek fiziksel sağlığın gerekse bedenin ve zihninle bütünlük içinde misin? yoksa düzensiz bir hayatın içinde rast gele mi yaşıyorsun. Çalışma tarzınla, yaşam biçiminle, birlikte aynı ortamı paylaştığın insanlarla uyumlu ilişkiler kurabiliyor musun. Bu ilişkilerde kendinden çok karşındaki insanı veya bulunduğun ortamın gereklerini mi ön planda tutuyorsun. Yoksa, ben önemliyim, kimsenin nazını niyazını çekemem mi diyorsun? Çalışma hayatında veya gündelik tempo içinde birilerine yaranmak için fazla özverili mi davranıyorsun, seninle ilgilenmediklerinde kendini kötü mü hissediyorsun. Bağımlılıkların var mı?

  Bu sorulara verdiğiniz cevaplar son derece önemli dostlarım. Çünkü gerek Jüpiter ve gerekse güçlü Venüs bu alanda ilerlerken insan ödüllendirildiği gibi, farkında olmadan kurban durumuna da düşürebilir. Yaşamınızda geçici olsa da etrafınızdaki insanlardan destek görürsünüz, maddi yönden rahatlarsınız, önünüze başka iş olanakları çıkar, normal yaşamınızda kısa süreli bir şans yakalarsınız. Bunlar hoş şeyler. Ancak madalyonun bir de ters yüzü var. Söz gelimi uzun süredir işsiz olduğunuz için karşınıza çıkan teklifi harika bulursunuz. Ancak bir müddet sonra yaptığınız işe göre aldığınız paranın ne kadar az olduğunu anlarsınız. Bir yerde çalışıyorsunuzdur. Karşınıza bir iş teklifi çıkar. Araştırmadan kabul eder, verilen sözlere inanırsınız. Sonra da yıllarca sigortasız, güvencesiz çalışmak zorunda kalırsınız. Bu örnekler bitmez. Burada asıl dikkat edilmesi gereken şudur. Gerçekçi düşünmek, liderlik özelliklerinizi sağlıklı bir şekilde ifade etmek, herkesten üstün olduğunuzu veya tam tersine işe yaramaz biri olduğunuzu düşünmek, detayları küçümsemek, sadece etikete önem vermek, çalışmak veya tam tersine tembellikte aşırıya kaçmak. Sağlık sorunlarınızı hafife almak, sadece prestije önem vermek, miktarı yetersiz bularak çalışmama, boş boş evde oturmak. Bütün bunların hepsi bu dönemin riskleri veya bonusları şeklinde özetlenebilir. Oysaki Venüs Jüpiter kavuşumunu bilinçli şekilde değerlendirmeniz halinde nasıl da işinize yarar. O zaman gelin yukarıdaki durumları tekrar bir gözden geçirin ve kendi yaşamınıza uyarlayarak dönemi harika bir şekilde geçirin. Çünkü bu şans kolay kolay yakalanmaz. Sağlığınız sorunlu ise kontrollerinizi ihmal etmeyin. Çalışma şartlarınız zorlayıcı ise işverenlerinizle ılımlı bir şekilde konuşun.
  Para Konuları

  Sevgili Teraziler kendi emeğinizle kazanç elde etme konusunda etkili yaşam evinizin yöneticisi Mars gezegeninin geri hareketinden Aralık ayından bu yana söz etmekteyiz. Çünkü hala bu durumun etkisini üzerinizde hissediyor olabilirsiniz. Bu sizler açısından ileriye dönük plan ve projelerin dışa sunulması, beklediğiniz paraların tam olarak elinize geçmesi ve bunlar yoluyla gelir elde etme aşamasında durgunluk yaşatabilir. Bu durgunluk 10 Mart tarihine kadar devam etmekte. Ancak ortak gelirler(eş, aile, iş) desteğiyle kazanç elde etme evinizin yöneticisi Venüs gezegeninin, 10 Şubat tarihine kadar devam edecek Kova burcu seyri, rahatlatıcı bir etki olarak göze çarpıyor. Böylece, en azından dışarıdan destek bularak rahatlayabilirsiniz. Ayrıca bu enerji sayesinde, kendi gelirinizle alakalı mevzular yoluna girene kadar, orijinal yeteneklerinizi hayata geçirebilirsiniz. Sözgelimi özellikle ev yaşamını sürdüren Teraziler, zevk aldıkları yollarla para kazanabilirler. Hoşunuza giden bir hobi veya önemli bir yeteneğiniz size artı gelir sağlayabilir. Hatta bunu bulunduğunuz bir grubun içinde sergileme yoluyla veya diğer insanlara bizzat kendiniz de sunarak gelir elde etmeniz mümkündür. Bu öyle akıllıca yapılmalı ki, size artı değerler kazandırabilsin. Projeler bu enerjinin altında yaratıcı bir biçimde hayata sunularak gelire dönüşebilir. 17 Şubat tarihinde Venüs ve Jüpiter gezegenlerinin Balık burcundaki kavuşumu dış kaynaklı gelir açısından rahatlatıcı gözükmekte. Eşiniz veya ailenizin desteğini üzerinizde hissedebilirsiniz. Kendi işinizle alakalı bir artış veya bir ikramiye benzeri kazanç elde edebilirsiniz. Hangi yollarla olursa olsun bu kavuşumun enerjisi sizler açısından bir bonus anlamı taşıyabilir.

  Şubat Ayı Astrolojik Takviminiz

  Pozitif Enerjili Günler :3-4-7-8-12-13-14-22-23-26-27
  Zayıf Enerjili Günler :9-10-11-17-18-24-25
  Aşkta En Şanslı Günler :12-13-14
  Parada bereketli günler :5-6
  Yeniay :3-4
  (Ay gezegeninin Terazi burcunda olduğu günlerdir. Sizin için yeniay anlamı taşır. Bilinçli istekleriniz ile bilinçaltınız uyumludur ve yeni başlangıçlar için taze enerji anlamı taşır)
  Dolunay :17-18
  (Ay gezegeninin Koç burcundan geçtiği ve sizin burcunuzla karşıtlık yaptığı günlerdir. Final, bitişler, duygularınızla düşünceleriniz arasındaki çekişmedir. İyi dengelenmesi halinde yapıcıdır. Zayıf enerjidir. Fiziksel olarak kendinizi güçsüz hissedebilirsiniz.)

  Alıntı