Teravih namazının önemi nedir neden kılınması gerekir

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 10 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Teravih namazının önemi nedir neden kılınmalı  Teravih namazı sünnet müekkededir.

  Teravih namazı Nafile namazlar içinde kuvvetli delillere sahip olansünnet namazlardan birtanesidir. Teravih namazıdır. Bu şöhretin sebebi, diğer sünnet namazlarda olmayan özel bir gerekçeye dayanmasıdır.Peygamber efendimiz bir Ramazan'da farklı rivayetlerde farklı rakamlarla olmak üzere, dört rekat, sekiz rekat, oniki rekat gibi bir nafile namazı yatsıdan sonra cemaatle birlikte kılmıştır.Ayrıca sahabenin büyük rağbeti üzerine, ümmetine farz olur ve bunu kaldıramazlar düşüncesiyle vazgeçerek terketmiştir bu nedenle Teravih namazı çok kıymetli namazıdır.

  Nadr ibni Şeyban Radiyallâhu Anhtan rivayetle Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

  Allah Azze ve Celle size Ramazan´da oruç tutmayı farz kıldı, ben de teravih namazı kılmak ve Kur´ân okumak için gece uyanık kalmanızı sünnet kıldım.

  Kim inanarak, ihlâsla hareket edip sevabını yalnız Allah´tan bekleyerek Ramazan orucunu tutar, gecesinde de uyanık kalır, teravih namazı kılıp Kur´ân okursa annesinden doğduğu gün gibi günahlarından arınmış olur.

  (Nesâi, Sıyam: 40; Müsned, 1:195).

  Teravih namazını imamla birlikte sonuna kadar tamamlayan o geceyi bütünüyle ibadetle geçirmiş gibi sevap elde eder. (Tirmizi, İbni Mâce, İbni Huzeyme)

  Teravih namazı, Ramazan gecelerini manalandırıp nurlandıran tatlı bir ibadettir. Mü´minler kalp ve gönüllerini bu manevî havayla temizlerler.

  5)Ayrıca iftar sonrasında vücuda bir ağırlık çöker. Ancak teravih namazı sayesinde bu sıkıntı dağılır, sindirim kolaylaşır. İnsan hem bedenen, hem de manen bir ferahlığa kavuşur.

  6)Teravih namazı, kadın-erkek her Müslümana müekked sünnettir.

  7)Teravih namazı, orucun değil, vaktin sünnetidir. Bunun için hastalık ve yolculuk gibi bir mazeretten dolayı oruç tutmayanlar da teravih namazını kılmaya çalışırlar.

  8)Teravih namazı, o geceyi ihya etmek, gecenin bütününü ibadetle geçirmek demektir.