Teravih Namazı Duaları

'Dualar ve Faziletleri' forumunda EyLüL tarafından 19 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Teravih Namazında Okunan Dualar



  Teravih Namazı Duaları Nelerdir

  Ramazan ayında yapılan ibadetlere, diğer aylarda yapılan ibadetlerden kat kat fazla sevap verilir. Bunun için bu ay'ı çok iyi değerlendirmek lazımdır. Allahü teâlâ, Ramazan orucunu farz, gecelerini ihya etmeyi de sünnet eyledi.Teravih namazı sünnettir. Ramazan-ı şerifin her gecesinde kılınır. Cemaatle kılınması sünnet-i kifayedir.

  Teravih namazının vakti, sahih kabul edilen görüşe göre, yatsı namazından sonradır, sabah namazının vaktine kadar devam eder. Hem vitirden önce, hem de vitirden sonra kılınabilir. Fakat yatsı namazı kılınmadan teravih namazı kılınmaz; kılınacak olsa tekrarlanması gerekir


  Teravih Namazındaki Dualar


  -Terâvihe başlamadan önce Okunan Dua

  Sübhâne zil-mülki vel-melekût. Sübhâne zil-ızzeti vel-azameti vel-cemâli vel-celâli vel-ceberût. Sübhân-el melikil mevcûd. Sübhân-el melik-il mabûd. Sübhân-el melik-il hayy-illezî lâ yenâmü ve lâ yemût. Sübbûhun, kuddûsün, Rabbünâ ve Rabb-ül melâiketi ver-rûh.

  Merhabâ, merhabâ, merhabâ yâ şehre Ramazân. Merhabâ, merhabâ, merhabâ yâ şehr-el bereketi vel-gufran. Merhaba, merhabâ, merhabâ yâ şehr-et tesbîhi vet-tehlîli vez-zikri ve tilâvet-il Kurân. Evvelü Hû, âhıru Hû, zâhiru HU, bâtınu Hû. Yâ men lâ ilâhe illâ Hû.

  Tesbihât ve duâları okunur.

  Ayın 15'inden sonra, Merhaba yerine Elveda söylenir.

  - Her 4 rekatin sonunda;(Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala âli seyyidina Muhammedin biadedi külli dâin ve devâin ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim kesira.) okunur.
  Bu kısım, 20 rekâtın sonunda 3 defa tekrar edilir ve 3. sünde kesîrâ yerine (kesîran kesîrâ.) denir. 3 defâ da şu dua okunur.
  YA Hannan, ya Mennan, Ya Deyyan, ya Bürhan, ya zel-fadli vel-ihsan, nerc-ül afve vel-ğufrân, vecalna min utekai şehr-i Ramazan bi-hurmet-il Kuran.