Tenzile Erdoğanın Tabutundaki Siyah Örtünün Sırrı Ne

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 9 Ekim 2011 tarihinde açılan konu 1. Anne Erdoğan'ın tabutunda siyah örtü
  Tabuttaki Siyah Örtünün Anlamı Ne?
  Tenzile erdoğanın tabutundaki siyah örtü ne anlama geliyor

  Gözyaşı ve Kâbe örtüsüyle uğurladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün hayatını kaybeden 82 yaşındaki annesi Tenzile Erdoğan, Fatih Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

  Tenzile Erdoğan’ın tabutuna, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in gönderdiği siyah renkli, saf ipekten Kâbe örtüsü serildi. Annesi için helallik istendiği sırada gözyaşlarına hâkim olamayan Başbakan Tayyip Erdoğan, uzatılan beyaz bir mendille gözyaşlarını sildi.

  Mekke’nin fethini müjdeleyen ayet

  KÂBE’nin her yıl yenilenen saf ipekten örtüsü parçalara bölünüp İslam ülkelerine gönderiliyor. Kâbe örtüsünde Kuran’dan sureler yer alıyor. Hürriyet'in haberine göre Tenzile Erdoğan’ın tabutuna örtülen parçada, Allah, Muhammed ve besmele ile Mekke’nin fethini müjdeleyen Fetih Suresi’nin ikinci ayeti yer alıyordu. Fetih Suresi’nin ikinci ayetinin meali şöyle: “Ki Allah, geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlasın, sana olan nimetini tamamlasın ve seni doğru yola iletsin.”

  Başbakan Erdoğan annesinin son yolculuğuna uğurlanırken makam aracı yerine cenaze aracına binmeyi tercih etti. Cenaze aracından indirilen tabutun üzerindeki siyah örtü ise dikkat çekti. Siyah örtünün matem havasını simgelediği düşünülüyor.

  [​IMG]

  BİR DİĞER GÖRÜŞ
  Bazı görüşlere göre de Tenzile Erdoğan'ın tabutunun üzerindeki siyah örtünün dini bir karşılığı yok. Ancak yaşamında zorluklar çekmiş ve dul kaldıktan sonra vefat eden kadın cenaze tabutlarına örtüldüğü ileri sürülüyor.