tenis oyun kuralları

'Spor Gündemi' forumunda Dark tarafından 7 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. Tenis Kuralları,


  Sayı almak için yapılan vuruşların amacı çeşitlidir.

  1) Topa öyle vurulmalıdır ki, rakip oyuncu topa vuramadan top sahada iki kere sıçramalı,

  2) Çok kuvvetli veya çok iyi yere vurarak, topun hiç geri gelmemesini temin etmektir.

  Bir sayının tamamlanması ya oyunculardan birinin topu karşılayamaması ya da hata yapmasına kadar sürer. Her puan servis atışıyla başlar, topun düşmesi gereken yer, servis atılan yerin çaprazında kalan servis karesidir. Ser*vis atışında ilk top hatalıysa, bu da iki türlü olur; ya top yanlış kareye düşmüştür yada fileye takılmıştır. Bu sefer ikinci servis atılır, aynı hatalar tekrarlanırsa çift hata yapılır ve puan kaybedilmiş olur. Birde servis vuruşlarında top filenin bandına değerek doğru servis karesine düşer, bu durum*da servis geçerli sayılmaz ve tekrarlanır. Bu durumdaki servislere "LET" de*nir. Servisi karşılayan oyuncu top yere bir kere değdikten sonra vurabilir. Bun*dan sonra topla yere bir kere değdikten veya havada iken de temas edebilir.

  Servis atışında, ilk servis kortun sağından sol çapraza, ikinci servis kortun solundan sağ çapraza atılır ve diğer puanlardada bu sıraya göre devam edilir. Aynı oyuncu oyun tamamlanıncaya kadar servis atışlarına devam eder. İkinci oyunda ise, servisi diğer oyuncu, oyun (game) tamamlanıncaya kadar atar. Bir sonraki oyunda ise servis gene birinci oyuncuya geçer. Böylece maç bitene kadar devam eder. Çiftlerde ise servis atan oyuncudan sonra, sıra servis karşılayan takımdan birine, ondan sonra ilk servisi atanın eşine geçer. ilk dörtlük bölümde servis sırası servis karşılayanın eşiyle bitmiş olur ve bu sıra set bitene kadar devam eder. İkinci setin ilk bölümünde sıra değişebilir. Herkes sırasını kul*landıktan sonra o diziliş set sonuna kadar devam eder.

  PUANLAMA SİSTEMİ

  Teniste sayılar 15-30-40 diye sayılır. Dört sayıyı ilk bitiren oyuncu oyunu almış olur. Ama diğer oyuncunun aldığı sayınında ikiden fazla olmaması gerekir. Eğer iki tarafında sayıları üç olursa (yani 40-40) oyun oyunculardan veya çiftlerden birisinin iki sayı öne geçmesine kadar devam eder. İki tarafın 3'er sayı kazanması durumunda (yani 40-40) berabere (deuce) denir. Beraberlik durumundan sonra ilk sayıyı, kazanan avantajı almış olur. Aynı oyuncu bir sonraki puanı da kazanırsa, beraberlikten sonra gerekli olan iki sayıyla öne geçtiği için oyunu kazanmış olur.

  SET DURUMU  a) 3 setlik maçlar: 2 set kazanan taraf maçı kazanmış olur. Normal turnuvalarda uygulanır.

  b) 5 setlik maçlar: 3 set kazanan taraf maçı kazanmış olur. Davis Kupası maçları, Wimbledon Turnuvası gibi müsabakalarda uygulanır.

  Altı oyuna ulaşan taraf, rakip tarafla aralarında en az 2 oyun fark varsa seti kazanmış olur. Mesela, 6-0, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 gibi 6-5'le set bitmez, çünkü aradaki fark 1 oyun (game) dur. Ya oyunculardan birinin 7-5 yaparak seti bitir*mesi lazımdır veya diğer oyuncu 6-6 yaparak (tie-break) uygulamasına hak kazanır. Tie-Break setin sonucunu tayin etmek demektir (7-6 gibi).

  TİE - BREAK = BERABERLİGİ BOZMA  Tie-Break'te de gene 6-6'lık durumda, taraflardan birinin 2 sayı farkla öne geçmesi lazımdır. Mesela 8-6, 12-10, 28-26 gibi. Oyun 6-6'lık duruma gelmeden 7-2, 7-4, 7-5 gibi skorlarla bitebilir .(7-6 set skoru, 7-3 tie-break).

  Normal servis atma sırası hangi oyuncııda ise, ilk puan için servisi o atar. İkinci ve üçüncü puanlarda servisi rakibi atar ve ondan sonrada oyun ve setin oyunculardan birisi tarafından kazanılmasına kadar, her oyuncu değişerek ikişer puan için servis atar. Her altı puanda bir oyuncular saha değiştirirler. Tie-break uygulanan oyun sona erincede, oyuncular saha değiştirirler. Topların değişmesi bakımından Tie-break uygulanan oyun, bir oyun olarak sayılır.

  Çiftlerde ise, teklerdeki usul aynen uygulanır. Servis atma sırası kendisinde olan oyuncu ilk puan için servis atar. Ondan sonra oyun ve setin kazanılmasına kadar, her oyuncu o setteki sırasına göre değişerek iki puanlık ser*vislerini atarlar.

  TENİS KURALLARI

  Servis Atma Zamanı: Karşılayan hazır olmadan, servis atan servisi atmamalıdır. Eğer karşılayan servis karşılamaya teşebbüs ederse, hazır olduğu kabul edilir.

  Tekrarlama: Oyun esnasında top patlarsa, o puan tekrar edilir. Servis atıldıktan sonra top, fileye, banta veya bunlara değdikten sonra, topu karşılayan oyuncuya veya oyuncunun giydiği yahut taşıdığı bir eşyaya değerse, karşılayan hazır değilken servis atılırsa, tekrarlama yapılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 May 2013