Temizlik ürünlerinin zararları nelerdir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 22 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Temizlik ürünlerinin zararları nelerdir?  Bulaşık deterjanları

  Piyasada satılan bulaşık deterjanlarının çoğunda yüksek düzeyde fosfat ve klor bulunur Yanlışlıkla yutulursa çok önemli sağlık sorunlarına yol açar Bu nedenle bulaşıklarınızın çok iyi durulanması gerekir Düşük düzeyde klor gazları tehlikesiz kabul edilse de bulaşık yıkama süreci boyunca, küçük miktarlarda dışarı verilen klorun etkisiyle oluşan solunum zorluğu, göz yanması, yorgunluk, baş ağrısı gibi semptomlara yol açabilir Bunun yanında klor, kanalizasyon sistemine karıştığında organiklerle birleşerek son derece tehlikeli bir kimyasal madde olarak bilinen trihalometanı meydana getirir Klor aynı zamanda kanalizasyon sistemindeki maddeleri parçalama fonksiyonu olan yararlı bakteri ve mikroorganizmaları da çabucak öldürür Bulaşıklar için kullanılan deterjanların da ana maddeleri petrol kaynaklı ve bu sebeple bakterilerce ayrıştırılıp doğaya tekrar kazandırılamıyor, genellikle de çeşitli kimyasal l katkı maddeleri, sentetik esanslar, kokular ve renklendiriliciler içeriyor.

  Çamaşır deterjanları

  Çamaşır ürünlerinin çoğu doğal ortamda ayrıştırılıp geri kazanılmayan malzemeler; fenol, amonyak, naftalin ve diğer zararlı kimyasal maddeleri içerirler.

  Tuvalet ve su giderleri

  Lavabo ve tuvalet açıcıların ana maddesi, cildi eritip geçebilecek özellikte aşındırıcı bir madde olan asittir Yanlışlıkla yutulursa iç dokuları yakarak özafagus, mide ve bağırsak sistemine zarar verir.

  Mobilyalar

  Mobilya cilalarının, özellikle de aerosol olanların normal kullanımı sırasında çıkan gazların kazara solunması ya da yutulması ciddi bir tehlike oluştururBu cilaların yapımında pek çok zehirli madde kullanılır İnsan için kanser yapıcı olduğundan şüphelenilen fenol, cilaların çoğunda bulunur Fenol deriye temas ederse, şişme, soyulma, yanmaya neden olup kurdeşen ya da sivilceler oluşturabilir Dahili olarak çok az miktarda bile alınması dolaşım sisteminin çökmesine, çırpınma, soğuk ter, koma ve ölüme neden olur Mobilya ve yer cilalarında sık sık karşılaşılan diğer kimyasallar ise nitrobenzen (çok zehirli), akrilonitril, amonyak, deterjanlar, yapay kokular, nafta ve damıtılmış petrol ürünleridir.
    2. Temizlik ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasal maddeler, temizlik ürünlerine çeşitli özellikler katmaktadır. Bu özellikler arasında, leke çıkartma, canlı renkler, yumuşak çamaşırlar, renk açıcı ürünler gibi pek çok alternatif yer almaktadır. Ve genellikle bayanlar, bu özellikler için, temizlik ürünlerine bir dünya para öderler.

  Temizlik ürünlerinde kullanılan kimyasal ürünler, deterjanların parçalanmasına engel oluyorlar. Ve sizin eşyalarınızın kiri ve yağı çözülürken, bu kir ve yağların yerini deterjan kalıntıları alıyor.