Tembel gelin hastalığı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Tembel gelin hastalığı haşimoto
  Tembel gelin hastalığı nedir

  Anadoluda birçok gelin “tembel gelin hastalığı diye isimlendirilen hipotiroidi - haşimoto yüzünden ya evinden oldu ya da gelin - kaynana tartışmasının odağı haline geldi.
  Son yıllarda özellikle yemeklik tuzların iyot oranının fazla olması yüzünden kadınlar arasında büyük bir artış gösteren haşimato tiroidinin mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

  Medical Park Göztepe Hastane Kompleksinden İç Hastalıkları ve Obezite Kliniği Sorumlusu Dr. Yavuz Furuncuoğlu, tiroit hastalıklarının içinde en sık hipotiroidinin görüldüğünü ve buna neden olanın da en çok haşimato tiroidi olduğunu söyledi. Furuncuoğlu, hastalığın belirtilerini şöyle açıkladı;
  Halsizlik, yorgunluk, uyku artışı, kabızlık, eklem ağrıları, adale krampları, deride kuruluk, çatlaklar, ciltte sararma (karoten birikimi), göz kapaklarında ve yüzde şişme, saçlarda dökülme, kuruma, çabuk kırılma, kaşların dış kısmında dökülme, ses kalınlaşması ve boğuklaşması, üşüme, soğuktan kaçma, denge bozuklukları, bazen depresyon, adet düzensizliği..vs.
  Kaynak: Zaman

    2. Cevap: Tembel gelin hastalığı

  Bu hastalığın adını ilk duyduğumda sanırım sene 1995 falandı. Anneme konmuştu ve 4 aşamalı bir hastalık olduğu, sonuncu aşamasının kanser olduğu söylenmiş ve hemen ameliyat gerekiyor denmişti. O zamanlar ne kadar çok korkmuş ve ağlamıştık ama zaman içinde hastalık hakkında daha detaylı ve geniş bilgi öğrenince biraz içimiz rahatladı.
  Halen annem bu hastalığın tedavisini görüyor.
  Ayrıca bilgisayar başında çok zaman geçirenlerdede bu hastalığın sıkça görüldüğünü söylemişti doktorlar o nedenle bilgisayarcı hastalığı olarak da biliniyormuş.
    3. Cevap: Tembel gelin hastalığı

  Sanırım ben de tembel gelinim :f40: şu sıralar da.Adı neden böyle ki :f20:
    4. Cevap: Tembel gelin hastalığı

  Genelde öğrenci olan herkesin tipik özellikleri Halsizlik, yorgunluk, uyku artışı, eklem ağrıları, adale krampları, denge bozuklukları, bazen depresyon..vs.:f196:İlk defa duydum adını biraz garip..:f20:Hastalığa yakalananlara Allah şifa versin..:)
    5. Cevap: Tembel gelin hastalığı

  Geçmiş olsun Hazan:)
  :f73: Pc başında geçen zamanlarıma daha fazla dikkat etsem iyi olucak.. :f20:
    6. Cevap: Tembel gelin hastalığı

  Hashimoto hastalığı ilk kez 1912 yılında Hakaru Hashimoto tarafından tanımlanmıştır bu nedenlede ismi Hashimoto olarak kalmış.