Televizyonun Zaman İçinde Gelişimi

'Güncel Bilgiler' forumunda Masal tarafından 26 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Televizyonun Zaman İçinde Gelişim Hikayesi


  Televizyonun Zaman İçinde Gelişimi Nasıldır


  1930lu yıllarda insanoğlunun hayatına giren Televizyon, siyah beyaz görüntüsü ile insanların büyük ilgisini çekti. Fakat teknoloji öyle gelişmeler gösterdi ki, günümüze geldikçe televizyonun o yıllarda siyah beyaz olan görüntüsünden eser kalmadı. Teknoloji, zaman ile yarışmaya başladı ve siyah-beyaz olan görüntü renkliye geçiş yaptı. Ekran boyutları çeşitlilik gösterdi. Bunun üzerine Televizyonlar uzaktan kumanda ile yönetilebilir oldu. Teknoloji bununla yetinmedi ve Televizyonlara teleteks özelliği uygulandı.

  Teknoloji yine rahat durmadı ve tüplü televizyonlara rakip olarak sırası ile plazma ve LCD TVler piyasaya sürüldü. En son olarak da “Light Emitting Diyote denilen LED TVler son teknoloji ürünü olarak bizlerin hizmetine sürüldü. LCD TVlerdeki arka aydınlatma tek bir floresan lamba ile sağlanırken, LED TVlerde bu aydınlatma, bir dizi LED (Light Emitting Diyote / Işık Yayan Diyot) ile sağlanıyor.

  Standart bir LCD TVde 1:10.000 ile 1:50.000 arasında kontrast oranları elde edilirken bir LED TVde 1:2.000.000 ile 1:5.000.000 arasında kontrast elde edilebilir.

  LCD TVlerde mevcut renk oranı %70 – %75 oranında iken LED TVlerde bu oran % 85lere kadar çıkmaktadır.

  LED TVlerde kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Az önce bahsettiğimiz arkadan aydınlatmalı modelinin bir diğer modeli olarak da yandan aydınlatmalı modelinden bahsedebiliriz.

  Bu modellerin ekran incelikleri daha azdır ve maliyeti de arkadan aydınlatmalı modeline oranla daha düşüktür.

  Fakat her iki modelde enerji tüketimi konusunda oldukça tasarrufludur. LED TVlerin maharetleri bunlarla da sınırlı değildir. Tek bir tuş ile 2 boyutlu görüntüden, 3D yani 3 boyutlu görüntüye geçebilen LED TVler satışa sunuldu.

  Bakalım televizyonlardaki teknolojik gelişmeler nereye kadar gidecek?