Televizyon izlemenin zararları nelerdir

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Televizyon izlemenin zararları nelerdir

  [​IMG]


  Günümüzde birçok şeyin zararından bahsetmek mümkün. Mesela televizyonların, telefonların, bilgisayarların veya internetin. Günlük hayatımız da sürekli bizimle birlikte olan cihazlar bunlar. Kendilerini bize bağlayan ve başından kalkamadığımız teknolojik aletler. Peki bunlardan zararlı olanlar yok mu? Elbette var. Aslında teker teker baktığımız zaman hepsinin çok fazla zararı olduğunu görüyoruz. Ama bizim daha çok kullandığımız ve evimize giren cihazlara bakacağız. Mesela; televizyon.

  Televizyon herkesin evinde kullanılan, hatta en çok kullanılan teknolojik alettir. Bizi kendine bağlayan ve başından kaldırmayan bir cihaz. Günde en az 3 saat başından kalkmıyoruz. Sadece kendimizi ona odaklamış bulunduk. Ne bir kitap okuyoruz, ne de televizyon izlemekten başka bir şey yapıyoruz.

  Televizyon izlemenin zararları
  Özellikle televizyon izleyen çocuklar da zihinsel bozukluklar meydana geliyor. Ruhsal dengesizlik yaşayan birçok çocuk var diyebiliriz. İnsanların bağışıklık sistemine oldukça fazla zarar veriyor. Hormanol bozuklukların yanı sıra bu durum kansere bile yol açıyor. Televizyon programları insanın beynini geriye çevirmektedir. Televizyon izlemek uyku düzeninizin bozulmasına sebep olur. Televizyonu ne kadar sık seyrederseniz düşünsel bozukluklarınız o derece artacaktır. Ailevi ve sosyal bağlarınız oldukça zayıflar. Ne kadar çok televizyon izlerseniz hayal gücünüz de o derece azalacaktır. Fazla televizyon izlemek, kafanızı televizyon şeklini almanıza neden olacaktır. Çocuklarda içe dönüklük meydana gelmektedir. İçlerine kapanan çocuklar kendilerini çevreye uyumsuz hissederler. Arkadaşlık ortamından iyice ayırırlar kendilerini. Çocuklar, dil becerileri gelişmediği için konuşmamaya meyilli olurlar. Çocuklar televizyonlar da gördüğü şeyleri, o gibi zamanlarda akıl edemedikleri için yanlış davranışları bile doğru zannederler. Ve ileri ki yaşlarında bu durum onların psikolojisini bozmaya sebep olur. Özellikle gördükleri hareketleri sanki doğruymuşcasına taklit ederler. Çocuk oldukları için akılları ermiyor, bunları da doğru zannediyorlar. Ebeveynlerin belli bir yaşa kadar çocuklarına televizyon eğitimi vermeleri gerekmektedir. Aslına bakarsanız ben belli yaşa kadar hiç televizyon izlememelerinden yanayım, lakin zaman şartları bunu pek de mümkün göstermiyor.

  Çocuklar televizyon eğitimi adı altında bir eğitim almalıdırlar. Bu şekilde davranış bozukluklarının önceden, daha belirmeden önüne geçmiş olursunuz, duyarlı ve bilinçli çocuklar yetiştirirsiniz.