Telefonunuzu Uzaktan Kilitleyin

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Telefonunuzu Uzaktan Kilitlemenin Yolu


  Cep telefonunuz yanınızda değil ama kimsenin telefonunuzu kullanmasını da istemiyorsunuz. Bir kısa mesaj ile telefonunuzu kilitlemeniz mümkün. Bunun için yapmanız gerekenleri yazımızda anlatıyoruz.

  Akıllı telefonlar sahip oldukları birçok önemli kişisel veriyi barındırmaları nedeniyle önemli bir güvenlik zafiyeti oluşturabiliyor. Bu küçük cihazları güvenli hale getirmek için birçok kullanışlı üçüncü şahıs yazılım bulunuyor. Öyle ki mobil içerik mağazalarına baktığınızda güvenlik yazılımlarının fazlaca ön plana çıktığını görürsünüz.
  Ancak bu yazımızda anlatacağımız işlev, kesinlikle bir üçüncü şahıs yazılıma ihtiyaç duymuyor. Tamamen telefonun kendi özelliklerini kullanarak uygulayabileceğimiz bu güvenlik çözümü sayesinde, nerede olursanız olun telefonunuzu tek bir kısa mesaj ile kilitleyebilmeniz dahası siz belirlediğiniz güvenlik kodunu girmeden telefonunun kullanım dışı kalmasını sağlayabilmeniz mümkün hale geliyor. Şimdi Nokia N97 ile adım adım bu işi nasıl yapabileceğimize bir bakalım.

  Güvenlik Ayarları

  [​IMG]

  Telefonumuzun ayarlar seçeneği altından Telefon ve SIM kart güvenliği ile ilgili ayarlara erişim sağlıyoruz. Bu güvenlik ayarlarına erişmek için Ayarlar > Telefon > Telefon Yönetimi > Güvenlik Ayarları adımlarını izleyebilirsiniz.

  Telefon ve Sim Kart

  [​IMG]

  Güvenlik ayarları altından Telefon ve SIM kart güvenliği ile ilgili seçeneklerini düzenlenebileceği alt menüye giriyoruz. Uzaktan kilitleme işlevini buradan aktif hale getireceğiz. Ancak bu seçeneği aktif etmeden önce telefonumuzun güvenlik kodunu kontrol etmekte fayda var. Zira kilitleme işleminden sonra telefonunuzu kilit kodunu girmeden açmak için herhangi bir Nokia Club ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

  Güvenlik Kodu

  [​IMG]

  Telefon ve Sim kart menüsü altından Kilit kodu seçeneğine tıklayarak kilit kodunu yenileyebilir yahut doğrulayabilirsiniz. Uzaktan kilitleme seçeneğini aktifleştirmeden önce son bir kontrolü atlamamanızı şiddetle öneriyoruz.

  Uzaktan Kilitleme Mesajı

  [​IMG]

  Uzaktan telefon kilitleme seçeneğine tıkladığınızda Uzaktan kilitleme mesajı şeklinde bir ekran ile karşılaşacaksınız. Buraya yazdığınız mesajı herhangi bir telefondan gönderdiğinizde mesajı alan cihaz otomatik olarak kilitlenmiş olacak.

  Uzaktan Kilitleme Mesajı - 2

  [​IMG]

  Uzaktan kilitleme mesajı için biz kilitn97 yazdık. Buraya acil bir durumda kolayca hatırlayabileceğiniz bir metin girmeniz de fayda var. Kilitleme mesajını doğrulamak için iki kez kirmeniz gerekiyor.

  Kısa Mesaj İle Telefonu Kilitleme

  [​IMG]

  Telefonu kilitlemek için tek yapmanız gereken kilitleme mesajını kısa mesaj ile kilitlemek istediğiniz telefona göndermek olacak.

  Kilitlenme Mesajı

  [​IMG]

  Telefonun kilitleme işlemi başarıya ulaştığı takdire kilitlenen telefon, kilitleme mesajının geldiği numaraya Telefon kilitlendi şeklinde mesaj göndererek işlemin başarıyla gerçekleştirildiğini ifade ediyor.

  Sonuç

  [​IMG]

  Kilitleme sonrasında telefonu açabilmek için kilit kodunu biliyor olmak gerekiyor. Unutmayın ki 5 kez güvenlik kodunu yanlış girerseniz telefonunuz 15 dakikalığına kullanım dışı kalacaktır.
    2. Cevap: Telefonunuzu Uzaktan Kilitleyin

  Vayy Arkadaş Ya Telefonlarımızda Neler Varda Biz Bilmiyoruz.:):):)
    3. Cevap: Telefonunuzu Uzaktan Kilitleyin

  Herdaim Kilitli :)
    4. Cevap: Telefonunuzu Uzaktan Kilitleyin

  Kim Çıkarıyo Bu İcatları Kim Kim Kim :)
    5. Cevap: Telefonunuzu Uzaktan Kilitleyin

  Şöyle bir baktım da nasıl yapıldığına gidip almak daha kolay gibi göründü :)