telefonunuz dinleniyor mu

'Teknoloji Haberleri' forumunda YAREN tarafından 25 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. cep telefonunuz dinleniyor mu


  Cepte Dinleme Nasıl Anlaşılır?


  Türkiye’deki tüm dinlemeler, devletin yasal kulağı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından (TİB) yapılıyor.

  Ülkemizde resmi olarak bir günde 71 binden fazla telefon dinleniyor.TİB Başkanı Fethi Şimşek, internete düşen hiçbir telefon kaydının TİB’de yapılmadığının altını çiziyor.

  Radikal gazetesinden Deniz Zeyrek’in haberine göre, Fethi Şimşek şu bilgileri verdi:

  “İnternete düşen sadece iki konuşmanın kaynağı telefon konuşması çıktı. Savcılık iddianamesine girenler dışında bu kayıtların hiçbiri bizim kurumumuzdan çıkmadı.

  TİB dışındaki telefon dinlemeleri yasadışı, cep telefonuna gönderilen casus yazılımla kayıt yapmak mümkün. Bir kişi telefonunda böyle bir yazılım olup olmadığını anlamak için ayrıntılı faturasına bakabilir.

  Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, cep telefonuna gönderilen casus yazılımla kayıt yapmanın mümkün olduğuna dikkat çekti.

  Bir kişinin telefonunda böyle bir yazılım olup olmadığını anlamak için ayrıntılı faturasına bakabileceğini belirten Şimşek,
  “Casus yazılım varsa, telefon kullanılmaya başladığında kaynağa istem dışı mesaj gönderir. Bu nedenle faturanızda sizin bilmediğiniz SMS görürseniz, telefonunuzda casus yazılım bulunma ihtimali yüksektir” dedi.

  Neler Yapılabilir?

  TİB Başkanı Fethi Şimşek, iki önlem olduğunu belirtiyor: “Birincisi cep telefonunu güvenilir bir servise götürüp inceletmek.

  İkincisi ise fabrika ayarlarına dön seçeneğini tercih ederek telefona format atmak.

  [​IMG]
    2. Cevap: telefonunuz dinleniyor mu

  dinleyen hertürlü dinlerrrr