Telefonun Gelişimi Kısaca

'Ders notları' forumunda Yasemin tarafından 1 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Telefonun Gelişimi Hakkında Kısaca Bilgi  Telefon birbirinden uzak yerlerde bulunan kişiler ve düzenekler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp vermeye yarayan bir aygıttır.

  İskoçya doğumlu konuşma eğitimcisi Alexander Graham Bell 7 Mart 1876′da ilk telefonu icat etmiş ve patentini almıştır.Sağırlarla ilgili çalışmaları Belli seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmişti. Armonik telgraf adını verdiği bir mekanizma üzerinde çalışırken, elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirebildiğini bulmuştu.

  Telefon Çok aşama kaydetti. uydu telefonu, cep telefonu, internet telefonu derken baya bi gelişmeler yaşadı.Telefon ilk olarak telgraf sistemine benzer iki hat üzerinden konuşulacak şekilde kullanılmaya başlamıştır. Çoğu defa bir hat demir tel, diğer hat ise toprak olduğu için kayıplar fazla ve sesler karışık olarak işitiliyordu.

  Bakır alaşımlarının gelişmesiyle tel sayısı arttırılmıştır.Konuşma sayıları arttıkça hatları yetişmemeye başlamıştır.

  Ülkemizde ilk telefon Osmanlı Devleti'nde 1908 yılında uygulanmaya başlandı. Kadıköy ve Beyoğlu santralları 1911 yılında hizmete açıldı. İlk otomatik telefon santralı cumhuriyet döneminde Atatürk'ün emriyle 1926 yılında Ankara'da kurulmuştur.
   


Similar Threads: Telefonun Gelişimi
Forum Başlık Tarih
Ders notları Telefonun Gelişimi Özeti 3 Temmuz 2013
Ders notları Alexander Graham Bell Telefonun İcadı 2 Eylül 2012
Ders notları Cep Telefonunu Kim Buldu? 20 Haziran 2011
Ders notları Cep telefonunu kim buldu, cep telefonunun icadı 20 Şubat 2011
Ders notları Görüntülü telefonu kim buldu, Görüntülü telefonun icadı 20 Şubat 2011