telefonla konuşma kuralları nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 24 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. telefonla konuşma kuralları hakkında bilgi

  Telefonda konuşmanın da basit kuralları var. Konuşmaya ‘merhaba’ diyerek başladıktan sonra, konuşulan kişinin adı öğrenilip, neden aradığınız ve kiminle görüşmek istediğinizi belirterek devam etmeniz gerekiyor.
  Telefonda konuşurken sesin hoş ve cana yakın olması, ne çok ağır ne de çok aceleci konuşulması ve şekerim, güzelim, canım gibi yapmacık kelimelerden kaçınılması gerekiyor.

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) Çanakkale Meslek Yüksekokulu (ÇMYO) Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı Öğretim Görevlisi Cumhur Erdönmez, pek çok deneyimli yöneticinin bile bazı zamanlar telefonda konuşurken çekindiğini belirterek, bu fobiyi yenmek için oldukça basit kurallar olduğunu bildirdi.

  Erdönmez, “Bunun yolu, konuşmayı önceden planlamak, söyleneceklerin pratiğini yapmak ve sonra numaraları tuşlamaktan geçiyor. ‘Merhaba’ denildikten sonra, konuşulan kişinin adı öğrenilip bir yere not edilmelidir. Konuşmalarda asla kaba, sabırsız ve ısrarcı olunmaması gerekir. Neden aradığımız ve kiminle görüşmek istediğimiz belirtilmelidir” dedi.

  Randevu almanın püf noktaları

  Telefonda randevu almanın da bazı püf noktaları bulunduğuna işareteden Erdönmez, şöyle konuştu: “Önemli olan, telefonda konuşma stratejisini öğrendikten sonra iyi kullanabilmektir. Telefonda iş başvurusu yapmak için öncelikle işe almaya yetkili kişiye ulaşılmalıdır. Konuşma yapılacak kişinin adı bilinmiyorsa öğrenilmeye çalışılmalıdır. Bir görüşme için 3 kez istekte bulunulmalıdır. İlgili kişi görüşme yapmayı kabul ederse uygun gün ve saat belirlenmelidir.”

  Başka şeylerle ilgilenilmemesi gerekir

  Telefonda açık konuşulması gerektiğini vurgulayan Erdönmez, “Telefon görüşmeleri tıpkı bir bütçe hazırlamak gibi dikkatli ve etkili kullanmaya bağlıdır. Birisiyle görüşürken ismiyle hitap edilmesi gerekir. Karşıdaki kişide güven uyandırılmalıdır. Telefonda görüşürken başka şeylerle ilgilenilmemesi gerekir” diye konuştu. Telefon görüşmelerinin bazı incelikler gerektirdiğini ifade eden Erdönmez, şunları kaydetti:

  “Ses, hoş ve cana yakın, zorlanmadan duyulabilecek normal tonda olmalıdır. Ne çok ağır ne de çok aceleci konuşulmalıdır. Çok kısa, yetersiz ve kaba yanıtlar verilmemelidir. Telefon uzun süre çalmamalıdır. Mikrofona 2 santimetre mesafeden, anlaşılır biçimde konuşulmalıdır. Şekerim, güzelim, canım gibi yapmacık kelimelerden kaçınılmalıdır. Karşı taraf kapatmadan telefon kapatılmamalıdır.”
   


Similar Threads: telefonla konuşma
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Düzce Tüketici Hakları İl Ve İlçe Hakem Heyetleri Telefonları 7 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım telefonla telgraf nasıl çekilir 24 Ağustos 2011
Sorun Cevaplayalım Hangi oyuncağın sesli versiyonu "Matematik dersi zor!" dediği için konuşmadan kaldırılmıştır 24 Eylül 2014
Sorun Cevaplayalım sarhoşken konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı kimdir 8 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım Mezuniyet töreni öğrenci konuşması örneği 8 Kasım 2012