tekvando kuşakları-tekvando kuşaklarının anlamları

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 31 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. taekwondo kuşakları,Tekvando Kemerleri


  Tekvando kuşakları

  Tekvando Kemer sıralaması beyaz kuşaktan başlar ve sarı, yeşil, mavi, kırmızı, en son olarakta siyah olarak gider.

  Beyaz kemer

  –Masumiyet—
  Temizlik,saflık,hiçbir zararı olamayan,masumiyet gibi anlama gelir.Taekwondoya ilk başlayan ve taekwondo hakkında hiç bir ön bilgisi olmayan sporcular takarlar.

  Sarı kemer

  —Kök salmak—
  Kök salmak anlamındadır.Yere atılan tohum nasıl bir süre sonra sürgün verir kök salar ve dünyaya merhaba derse , sarı kemere geçen bir sporcuda artık taekwondo dünyasına kök salmış , prensiplerini öğrenmiş ve gelişmeye hazır duruma gelmiş demektir.

  Yeşil kemer

  —-Sürgün vermek—
  Sürgün vermek, büyümek anlamındadır.Taekwondo sporunda kişi artık taekwondo ile ilgili beceriler kazanmaya başlamıştır.

  Mavi kemer

  —Gelişmek—
  Göğe erişmek anlamındadır.Sürgün veren ağaç nasıl bir süre sonra gelişimi tamamlar ve uzayıp görkemli bir ağaç olursa, taekwondocu da artık gelişimini tamamlamış, temel teknikleri öğrenmiş yavaş yavaş olgunlaşmaya başlamıştır.

  Kırmızı kemer


  —-Tehlike—

  Tehlike manasındadır.Kırmızı kemerdeki bir taekwondocu artık dikkate alınacak bir yapıya sahiptir.Kendisine saldıran rakiplerini uyaran ama ikazını dinlemeyip üzerine gelen muhaliflerini kolayca berteraf edecek yapıdadır.

  Siyah kemer

  —Olgunluk—
  Olgunluk anlamına gelir.Beyazın tam zıddıdır.Taekwondoda olgunluğu ve profosyonelliği temsil eder.Teklikelerden çekinmez ve korku bilmez bir karakter yapısını içerir.Siyah kemer takınan sporcu hem fizikman mükemmel bir estetiğe ve ruh hali olarak toplum ahlak kurallarının zirvesinde bir kişiliğe ulaşmış demektir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Tem 2013