Teknolojinin olumsuz etkileri nelerdir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 11 Şub 2014 tarihinde açılan konu

  1. Teknolojinin olumsuz etkileri    Teknolojinin gelişmesi insan hayatında aslında olum etkileri yanında bir çok olumsuz etkiler de getirmiştir. Teknolojik aletlerin kullanılmasının artmasıyla insanlarda ortaya çıkan hastalıklarda artış göstermiştir.

    Son yıllarda insnaların ellerinden düşmeyen cep telefonlarının başlıca zararların örnek olarak göstermek gerekirse;Telefonların yaydığı radyasyonun kanser hastalığına neden olduğu düşünülmektedir.Teknolojik aletlerin başında fazla zaman geçirmek bir takım eklem hastalıklarına sebep olmaktadır. Mesela bilgisayar başında çok oturan kişilerde boyun ve bel fıtığı ya da göz bozukluğu gibi bir takım hastalıklar ortaya çıkmaktadır.Yüksek gerilim hatları da insan sağlığına zararlı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bir araştırmada yüksek gerilim hatlarının olduğu bölgelerde lösemi görülme olasılığı artmaktadır.Yüksek sesle kulaklıkta müzik dinleyenler ilerde işitme hastalıklarına yakalanma riski artmaktadır.

    Teknolojik gelişim bazı mesleklerin yok olmasına ve bazı mesleklerin de ortaya çıkmasına neden olur.
    Eskiden alınacak her ürünün bir çarşısı vardı. Kunduracılar çarşısı, bakırcılar çarşısı, kuyumcular çarşısı gibi. Değişen ihtiyaçlar ve gelişen teknoloji sonucunda bu çarşılara talep kalmadı. Çarşılardaki meslek sahipleri çağın ihtiyaçlarına göre vitrinlerini değiştirmeye başladılar.