Teknolojik ürünlerin Zaman Içindeki Gelişimleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 28 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Teknolojik ürünlerin Zaman Içindeki Gelişimleri

  Cevap: Teknolojik ürünlerin Zaman Içindeki Gelişimleri

  teknoloji sözcüğü, sanat ya da beceri anlamına gelen yunanca "Techne" ve bilim ya da çalışma anlamına gelen "Logia" sözcüğünün birleşmesinden türetilmiştir.

  M.Ö 3000 civarında Mısırda pramitlerin yapımında çalışan mühendislernmatematiğin bilinebilen kurallarını büyük bir ustalıkla kullanarak pramitin yapımını binde birlik bir hata payıyla tamamlamış ve bunu birçok gizemli buluşla süslemeyi başarmışlardır.

  Mısırlılar ve Yunanlıların bu icad etme yetenekleri tarihsel olarak bilinmekle birlikte teknolojik olarak ilk uygulayıcılar Romalılardır. Romalılar mühendislikte gösterdikleri başarıların yanında satandartm ölçütlerin geliştirilmesine ve örgütlenmeye büyük önem vermişlerdir.

  Hakkında bilgi sahibi olunan ilk mühendislik ders kitabı M.Ö15 yılında Marcus V.Pollio tarafından kaleme alındığı tahmin edilen "De Architectura" dır.

  Özellikle 16.yy sonrasında Copernicus, Kepler, Newton, Galileo,Toricelli, Laplace, Fourier, Lavosier, Avagado, Carnot, Maxwell, Watt, gibi bilimle uğraşan insanlar günümüz teknolojisinin gelişmesinde çeşitli disiplinlere bağlı bilimsel temellerin oluşmasına neden olmuşlardır.

  Batıda sanayi devriminin 19.yy dan itibaren James WATT tarafındangerçekleştirilen buharlı lokomotifin icadıyla başlamış olduğu varsayılır.

  Bütün bu sayılan teknolojik gelişmelerin tümü batıda olmasada büyük bir çoğunluğu batıda olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Zira buluşları en çok onurlandıranlar ve en çabuk organize olan toplumlar batılılardır.

  Günümüzde insan ve makine bir anlamda bütünleşmektedir. Teknolojinin yaşamımıza getirdiği bunca olumlu etkinin yanında doğal yaşama olan olumsuz etkileri insanoğlunun çözüm bulmaya çalıştığı diğer bir olgu olarak zihinleri meşgul etmeye devam etmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017