Tekerleğin icadı ve gelişimi kısaca

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Demet tarafından 18 Ekim 2015 tarihinde açılan konu


 1. Tekerleğin icadı ve gelişimi kısaca

  Tekerleğin en önemli ilk aktif kullanımı Eski Mısır medeniyetleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Savaş arabaları kullanan bu medeniyet, tekerlekli araçlar sayesinde savaş alanınca ciddi üstünlük sergilemişlerdir. Günümüzde de eski Mısır medeniyetlerini konu alan görsel çalışmaları gözlemlediğinizde, 2 tekerlekli savaş arabalarına rastlarsınız. Bu durumun temel sebebi yapılan arkeolojik çalışmalar sonrasında çok sayıda savaş arabası resminin yer aldığı duvarların bulunmuş olmasıdır. Yapılan incelemeler eski Mısır medeniyetlerinin özellikle savaş arabaları ile ön plana çıktıklarını göstermektedir.

  Tekerleğin Gelişimi

  Tekerleği en aktif şekilde kullanan medeniyet Asurlardır. Tekerlekli savaş arabaları yapan Asurlar, dönemin en güçlü devletlerinden birisi haline gelmiştir. Kimsenin açamadığı kale kapılarını, koç başı adı verilen düzeneğe tekerlek ilave ederek açan Asurlar bu sayede topraklarını ciddi anlamda genişletmiştir.

  Mekanik alanda yapıla çalışmalar sonrasında dişli çarkların bulunması özellikle tekerleğin daha aktif bir şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Dişli çarklar sayesinde çeşitli sistemler oluşturup bu sistemlere tekerlekler dahil edilince muntazam bir sisteme sahip arabalar üretilmiştir. Bu durum da tekerleğin yüzyıllar boyunca büyük önem arz edecek bir buluş olduğunu gözler önüne sermiştir.

  Tekerlekler en büyük gelişimini kauçuk gibi kimyasal maddelerin bulunup işlenmesi ile elde etmiştir. Taştan ve tahtadan yapılan tekerlekler arazinin olumsuz şartlarından dolayı kısa süre içerisinde kırılıyordu. Bu durum da sürekli olarak yeni tekerleklere ihtiyaç duyulmasına neden oluyordu. İlk plastik içerikli tekerlekler bulunduğu zaman ağaçtan ve taştan yapılan tekerlekler tarih oldu ve bunların yerini kauçuk tekerlekler aldı. Zaman içerisinde yapılan ARGE çalışmaları sonrasında da tekerlekler günümüzdeki görünümüne kavuşmayı başardı.