tek yumurta ikizlerinin parmak izi aynı mıdır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda çirkinördek tarafından 2 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. tek yumurta ikizlerinin parmak izi aynı mıdır?

  Tek yumurta ikizleri bile tamamen aynı değillerdir. Gerçi ilk bakışta, özellikle bir örnek giydirildikleri çocukluk çağlarında herkes onları karıştırır ama bir süre beraber olanlar ayırt etmekte güçlük çekmezler. İkizler büyüdükçe bulundukları ortamın da etkisiyle davranışlarında, düşünme tarzlarında, öğrenme yeteneklerinde ve karakterlerinde belirgin farklılıklar ortaya çıkmaya başlar.

  İnsanların hayatlarında genler mi, yoksa çevre mi daha önemli rol oynar sorusu, bilimin hala tam çözemediği bir konudur. Her şeye genler karar verselerdi ortalama ailelerin çocuklarının öne çıkma imkanları olmazdı. Halbuki tarih boyunca üstün zeka ve yeteneklere sahip insanların çoğu ne üstün zeka seviyeli insanların çocuklarıdır ne de özel bir ortamda yetişmişlerdir.

  Tek yumurta ikizleri tamamen benzer genlere sahiptirler. Anne rahminde babanın tek sperminden döllenen aynı yumurtadan oluşmuşlardır. Ancak onların bile parmak izleri farklıdır. Aslında farklı daha birçok şey vardır. Örneğin ikizlerin yüzde 10'u sağ ve sol olarak farklı ellerini etkin kullanırlar. Buna anne rahmindeki pozisyonlarının sebep olduğu sanılmakta ama kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Tek yumurta ikizlerinin DNA yapıları da, gözlerinin retina tabakalarının yapıları da hatta seslerinin vokal yapıları da farklıdır.

  İkizlerin parmak izleri farklıdır ama diğer insanlara göre daha çok benzerlik gösterirler. Benzerlik oranı yüzde 95'dir. Genetik bilimi bu kadar gelişmeden önce parmak izleri, kardeşlerin tek yumurta ikizleri olup olmadıklarının tespitinde kullanılırdı. Ana rahminde iki ayrı yumurtadan oluşan ikizlerin ise, aynı mekanı dokuz ay paylaşmanın dışında normal kardeşlerden pek farkları yoktur

  Ancak tek yumurta ikizleri bile anne karnında, yaşamlarının embriyo halindeki ilk safhasından itibaren çevreden farklı etkilenmeye başlarlar. Örneğin ikizler anneden aldıkları kan miktarından eşit oranda faydalanamazlar. Birinin ötekine göre daha kilolu ve gelişmiş olarak doğmasının nedeni budur

  1934'de doğan Dionne beşizleri dünyada bilinen ve hayatta kalmayı başarabilen ilk tek yumurta beşizleriydiler. Bunlar üzerinde yapılan parmak izi araştırmalarında kemer, halka gibi temel parmak izi şekillerinin ve belirli bir alandaki girinti çıkıntı sayılarının tamamen aynı olduğu ama geriye kalan yüzde 5'lik detaylarda her bebeğin kendine özgü izlere sahip olduğu saptanmıştı.
    2. tek yumurta ya da çift yumurta ikizlerinin parmak izleri farklıdır.