Tek Plaka Uygulaması

'Resimli Konular' forumunda Blue tarafından 4 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Tek Plaka Uygulaması
  Tek Plaka Sistemi
  Trafikte Tek plaka


  Emniyet Genel Müdürlüğü, yıl ortasında "tek plaka" uygulamasına geçmeye hazırlanıyor. TC kimlik numarasına göre verilecek plaka ölene kadar aynı şahsın üzerinde kalacak ve devredilemeyecek.

  Trafikte mezara kadar "tek plaka" uygulamasına geçilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları sürdürülen ve Araç Tescil Projesi'nin genişletilmesi ile uygulanacak projenin bu yıl ortalarında hayata geçirilmesi hedefleniyor.

  Yönetmelik değişikliğiyle uygulanmaya konması planlanan projeye göre bir kişiye bir plaka verilecek ve bu ölene kadar o kişinin üzerine kayıtlı olacak.

  Sabah Gazetesi'nden Alper Sancar'ın haberine göre; başka şahsa o plaka asıl sahibi ölene kadar verilmeyecek. Araçlar plakasız satılacak. Satan ve alan kişiler kendilerine tahsis edilen plakaları sıfır kilometre ya da ikinci el araçlarına taktıracak.

  BELÇİKA VE İSVİÇRE'DE İNCELEME

  İçişleri Bakanlığı 'Araç Tescil Ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması' projesinin kapsamını genişletiyor.

  Güvenlik gerekçeleri ve araç satış işlemlerinde doğan karışıklığın önüne geçmek için plaka projesi hazırlanıyor. Bazı AB üyesi ülkelerde farklı biçimde uygulanan plaka tahsis sistemi Türkiye'ye uyarlanacak. Bu amaçla Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanı Nevzat Önder Belçika ve İsviçre'ye "inceleme" gezisi yaptı.

  Önder, İsviçre ve Belçika'daki sistemi yerinde gördü. Projeye göre bir kişinin aldığı plaka o kişiye kayıtlanacak. Bu plaka o kişiden başkasına verilmeyecek. Tek araç için verilecek plaka ölene kadar aynı kişide kalacak. Yani T.C. Kimlik numarası gibi tescilli araç sahiplerinin de kendilerine özel plakası olacak.

  İKİNCİ ELDE DE AYNI PLAKA

  Aynı kişilere ait birden çok araç için ise normal prosedür kapsamında plaka tahsisi yapılacak. Araçlar plakasız satılacak. Alıcı-satıcı kişiler kendilerine tahsis edilen plakaları sıfır kilometre ya da ikinci el araçlarına taktıracak.

  Emniyet Genel Müdürlüğü plakaların adlarına tescilli araç bulunan kişilerin ismi ya da TC.kimlik numarasına göre vermeyi planlıyor.

  Bürokratların hazırladığı rapor İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal'a sunulacak. Emniyet verilerine göre Türkiye'de 14 milyon 316 bin 700 tescilli araç sahibi, 20 milyon 460 bin 739 da sürücü belgesi sahibi bulunuyor.
    2. Cevap: Tek Plaka Uygulaması

  Bence en iyisi bu olmuş :))
    3. Cevap: Tek Plaka Uygulaması

  Normalde arabayı satınca taşıt vergisi vermiyoruz. Şimdi böyle bir uygulamada arabayı sattık diyelim plakayıda iade etmedik. Yeni bir arabayıda hemen almadık diyelim. Arabamız olmadığı halde sırf plakamız var diye taşıt vergisi ödetmesinler :f20:
    4. Cevap: Tek Plaka Uygulaması

  Olur mu olur ? Belki bir şekilde onu da alırlar...
    5. Cevap: Tek Plaka Uygulaması


  Bu sorunun cevabını ilerleyen günlerde alacağız canım :f63: Bugün haberi öğrenince sevinen biri olarak :f40: umarım plakanı seçerek almışsındır ;)
    6. Cevap: Tek Plaka Uygulaması

  Evet ilk arabamında ikinci arabamında plakalarını adımın baş harflerini alacam diye bir ton para harcamıştım. Yeni sistem uygulamaya girecek olursa bu seferde kaybetmemek için harcamam inşallah :(
    7. Cevap: Tek Plaka Uygulaması

  Hayırrrrrrrrr olamazzzz benim plakam 06, Konya bile değil :(
  Bananeeeeeee bana yeni hak tanısınlar ben bunu istemiyorumm