Tek Çocuk mu, Yoksa Kardeş mi?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 3 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. Aileler geçim şartları ve maddi imkansılıklardan dolayı tek çocuk da kalma taraftarı olurken bir yandan da çocuklarının tek olmalarının problem olup olmayacağını merak ederler.Acaba tek çocuk olması bir çocuk için olumlu yada olumsuz ne gibi durumlara yol açar merak ettiğini düşünerek sayfamızda bu sorun ile ilgili Ailelerin merak ettikleri soruların yanıtlarını sizlerle paylaşmak istedik.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/tek-cocukmu-kardesmi-72905.jpg]tek-cocukmu-kardesmi-72905[/IMGALT]

    Tek çocukların kardeşlerin sağlayacağı çeşitli öğrenme olanaklarından mahrum kalacakları, şımarık, bencil, yalnız ve uyumsuz çocuklar olacakları düşünülür.Ailelerin, çocuklarının böyle özelliklere sahip tek çocuklar olarak büyümelerine engel olmak için ikinci çocuklarını dünyaya getirmeye karar verdiklerine sık rastlanır.

    Aslında tek çocuklar ile kardeşi olan çocuklar arasında bulunabilen yegane farkların ise düşünülenin aksine avantajının olduğu gösteren araştırmalar vardır.Tek çocukların gelişimsel anlamda kardeşi olanlardan daha geride olmadıkları, hatta başarı motivasyonları ve zeka gelişimleri açısından kardeşi olan çocuklara oranla görece daha avantajlı durumda oldukları görülmektedir.

    Tek çocukların sosyal beceriler, karakter ve uyum açısından iki çocuklu küçük ailelerin çocuklarına benzer özellikler gösterdikleri ve çok kardeşli daha geniş ailelere oranla bu iki grubun daha avantajlı olduğu görülmektedir.Aileler giderek küçülse de ebeveynler kardeşsiz büyüyen çocuklarının sosyal gelişimi açısından endişe etmemeliler.