Teheccüd ve Gece Namazı Nasıl Kılınır?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 5 Kas 2013 tarihinde açılan konu

  1. Gece namazı da denilen asıl adı teheccüd namazı olan bu namaz nasıl kılınır vakti hangi vakittir kaç rekar olarak kılınır teheccüd namazı kılmak için uyuyup uyanmak gereklimidir bu soruların yanıtları aşağıdaki yazımızda yer alacak.

    [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/teheccud-namaz-nasil-kilinir-27567.jpg]teheccud-namaz-nasil-kilinir-27567[/IMGALT]

    Teheccüd, gecenin üçte ikisi geçtikten sonra, imsak vakti girinceye kadar kılınan nafile bir namaza verilen addır.Teheccüd demek uykuyu terk etmek anlamına gelir.Teheccüd için önce uyuyup, sonra kalkmanın şart olduğunu bildirenler de olmuştur. Teheccüd namazı menduptur. İki ila on iki rekat arasında kılınabilir. En azı iki rekat, en çoğu on iki, ortası ise sekiz rekattır.Teheccüd namazı Her iki rekatta selam verilerek kılınır.

    Teheccüd Namazına Niyet nasıl edilir:

    Niyet ettim Allah rızası için nafile namazını kılmaya veya Niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazını kılmaya diye niyet edilebilir.Teheccüd Namazı şöyle kılınlır:Niyet edilir yukarıdaki gibi daha sonra 2 rekatta bir selam verilecek ise biliniyorsa Sabah Namazı’nın sünneti gibi, 4 rekatta bir selam verilecekse biliniyorsa Yatsı Namazı’nın sünneti gibi kılınır.