tavus kuşu ile baykuş arasındaki benzerlikler nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. tavus kuşu ile baykuşun arasındaki benzer özellikleri

  Tavuş kuşu

  Tavus kuşu sülüngiller familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Kur yapma döneminde erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır. Dişi tavuskuşu kahverengi ya da gri tonlu kahverengi renklidir. Erkek tavusun kuyruğunun heybetine karşın sesi hiç de kulağa hoş gelmez.

  Tavus kuşu resmi
  tavus kuşu.

  Baykuş

  Baykuş (Gece yırtıcı kuşları) kuşlar (Aves) sınıfının karinalılar (Carinatae) bölümününgökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımına giren gece yırtıcı kuşları (Strigiformes) alt takımında yer alan türlere verilen genel ad.

  Başları büyük ve tüylüdür. Kuyrukları kısa olmakla beraber kanatları enli ve uzundur. Bir kısmının kanat açıklığı bir adam boyuna ulaşır. Serçe kadar küçük olanları da vardır. Gagaları kıvrık pençeleri keskin kanca tırnaklı ve döner parmaklıdır. Kuvvetli pençeleri adeta avına kenetlenir.

  Baykuşlar tam bir sessizlik içinde avlanır. Bütün vücudu yumuşak ve ince tüylerle kaplıdır. Tüyler uçuş sırasında tabii bir susturucudur. Uçuş esnasında kanatlarının “pırpır” sesi duyulmaz. İri gözleri başlarının yanında değil önündedir. Aşırı büyüklükteki gözleri göz oyuğunda hareket edemez. Araba farı gibi yuvalarında sabittir. Ama baykuş boynunu 270 derecelik alan içinde rahatça çevirerek çevresini kontrol edebilir. Dişi baykuş erkeklerinden daha iri olup 2-10 yumurta yumurtlarlar. Kuluçka süresi 30-40 gündür. Yumurtadan çıkan yavruların göz ve kulakları kapalıdır. Yavruların yuvada kalma süresi farklıdır.

  Baykuş resmi
  baykuş.

  Bu resim küçültülmüştür. Gerçek boyuta dönmek için tıklayın. 800x533.
  Tavus kuşu ile baykuş arasındaki farklılıklar nelerdir?


  Farklılıklara bakacak olursak baykuşlar yırtıcı kuşlardır. Tavus kuşları yırtıcı değildir.

  Baykuşlar yüksek mesafelerde uçabilirler tavus kuşları yükseklerde uçamaz.

  Tavus kuşları boyut olarak baykuşlara göre daha büyüktür.


  Benzerliklere bakacak olursak baykuşlar ve tavus kuşlarınında kanatları vardır.

  Her ikisininde 2 bacağı vardır.

  Her ikisininde vücudu tüylerle örtülüdür.

  Her ikiside yumurtlayarak ürerler.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Ağu 2014