Tavla nasıl oynanır?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 10 Mart 2009 tarihinde açılan konu
 1. Tavla, bir masa oyunudur ve iki kişiyle oynanır; bir çift zar, pul ve tavla tahtasından oluşur.
  1. Tavla tahtasında yirmi dört adet ince uzun üçgenlerden oluşan şekiller vardır, dört bölümde altışar üçgen şekil bulunur ve birden yirmi dörde sayılır. Üçgen şekillerin renklerinin tek amacı pulları hareket ettirirken kolaylık sağlaması içindir. Üçgenler, her oyuncunun toplama hanesinde ve toplama hanesinin dışındaki bölümlerinde bulunur. Her oyuncunun tavla tablasında bir toplama hanesi olur.

  2. Pullar, atılan zara göre, oyuncuların hareket ettirdikleri (oynadıkları) nesnelerdir. Her oyuncunun on beş pulu vardır oyuna başlarken ve her oyuncununki farklı renklerdedir.

  3. Tavlada, her biri birden altıya kadar noktalarla belirlenmiş iki zar vardır. Her el, oyuncular iki zarı birden atar ve gelen zara göre pullarını hareket ettirirler (oynarlar).

  4. Oyunun amacı, tüm pulları toplama hanesine getirmek ve toplamaktır. Kim önce pulların tamamını toplarsa, oyunu kazanır.

  Tavla Kuralları ve Hedefler – Başlangıç
  Tavla oyunu, her oyuncunun, kimin önce başlayacağını belirlemek amacıyla tek zar atılarak başlar. Zarlar aynı gelirse, farklı zar gelene kadar atılır. Büyük zar atan oyuncu oyuna başlar ve gelen zara göre de pullarını oynar, ve oyuncular sırayla iki zarı birden atar ve gelen zara göre tavla oynanır.
    2. Cevap: Tavla nasıl oynanır?

  teşekkürler yaren ama nedense bu oyunu hiç oynamadım...
    3. Cevap: Tavla nasıl oynanır?

  Tavla Taktikleri
  Tavla oyuncularının iyi stretejilere ihtiyaçları vardır.Tavla stratejileri öğrenmek tavlada kazanabilmenin en önemli unsurudur.Eğlence için
  oynuyorsanız sadece zar atmanın tadını çıkararak zarınızın sizi nereye götüreceğini bekleyin ama para için oynuyorsanız daha iyisine
  ihtiyacınız olacak.

  Tavla'da başlangıçta işinize yarıyabilecek hızlı ipuçları hazırladık.Sizi daimi kazanan yapmıyacaklar ama başlarken doğru yolda
  olmanıza ve bir gün şampiyon olmanıza yardımcı olacaklar.

  Rakibinizin sahasında kapılar alın.

  6 Kapı aralıksız 6 kapıyı almak anlamına gelir. Toplama alanınızdaki 6 kapıyı alırsanız ve rakibinizi vurursanız siz bir kapı bozana kadar
  rakibiniz oynayamaz.6 Kapıyı rakip sahada alırsanız buna kapalı saha denir.

  Taşlarınızı eşit olarak dağıtınız.
  Pullarınızı 6 adımlık mesafede toplu tutmaya çalışın,böylece her zaman açığınızı koruyacak bir taş veya açık taşınızı kaçmaya
  yardımcı bir destek olacaktır.Ayrıca bir kapıda 6 taştan fazla bulundarmayın.

  Açıklar
  Bazen açık vermeniz gerekebilir,ama açıklar taş toplama aşamasında başınıza sorun açabilir.Oyununuzu etkilemiyecek anlarda açık
  vermeye gayret edin ve her zaman vurulma ihtimalinizi hesaplayın.

  En önemlisi ise rakibinizin açığını vurmanın bir getirisi olmıyacaksa vurmak illada gerekli değildir.Sonuçta açık verecekseniz veya
  rakibiniz toplama alanında 6 kapıya sahipse vurmanıza gerek yoktur.Bazen yalnış bir vurma oyunu kaybetmenize sebep olabilir.

  Açılış Zarı ve Açılış Oyunu
  Yeni bir tavla oyuncusu olarak bazı hareketlerin tek doğru alternatifi olduğunu öğrenmek sizleri memnun edecektir.Eğer bu tavsiyeyi gözardı ederseniz,başarı şansınızı azaltırsınız ve şansızlıktan yakınma durumunuz kalmaz ! Yıllardır ustalar oyunu analiz ederek gelen zara göre en iyi başlangıç oyununu tespit etmeye çalıştılar.

  En önemli olay rakibinizin 5 numaralı kapısını alabilmektir,bu sayede rakibiniz toplama alanına pulları toplamada çok zorlanacaktır. Yani açılışta 3-1 zar gelmesi yüzünüzü güldürmelidir,bunu yanında 6-1 ve 4-2 ile 4. ve 7 kapıları almanız gerekmektedir.

  5-3,4-3,5-2,5-3 veya 3-2 attığınızda size göre 13. kapıdan 2 pul oynayınız.Diğer bir seçenek ise 3-2,4-3, veya 5-4 zarları durumunda bir zarı 13. kapıdan diğer zarı ise rakip sahadan oynamak gerekebilir.Ayrıca 5-4 attığınızda rakip sahadaki pulu 9 kapı ilerletebilirsiniz.

  6-5,6-4,6-3 veya 6-2 attığınız durumlarda rakip sahanızdaki bir pulu kaçabilir veya 6 ile rakip sahadaki pulu oynar diğer zarlada 13. kapıdaki pulunuzu oynayabilirsiniz.Uzmanların 6-2 hakkında görüş ayrılıkları vardır ve bazıları 5 kapısını alabilmek için 13.kapıdan bir pulu 5.kapıya taşıyarak kapı yatırımı yapmaktadır.

  4-1,2-1,5-1 attığınız durumlarda rakip sahanızdaki pullardan birini 1 oynayıp diğer zarı 13.kapıdan oynıyabilirsiniz.Yada 1 daha sonra 5.kapıyı alacak şekilde oynayıp diğer pulu 13.kapıdan oynıyabilirsiniz.

  Eğer oyuna rakibiniz başladıysa ve sizde çift atarsanız yapmanız gerekenler:

  6-6: Rakip sahadan 2 pul ve 13.kapıdan 2 pulu oynayın

  5-5: 13. kapıdan 2 pulu 3 nolu kapıya taşıyın

  4-4: 2 pulla rakip sahanın 5 nolu kapısını alıp 13 nolu kapıdan 2 pul oynayıp 9.kapıyı alın

  3-3: 2 pul rakip sahada 4. kapıyı alıp 2 pullanda 8.kapıdan taşıyarak 5. kapınızı alın
  2-2: Rakip sahadaki 2 pulunuzla rakibin 5 nolu kapısını alın

  1-1: Size göre 5 ve 7 nolu kapıları alın

  Tavla oyununda tecrübelendikçe kendinize has hatalar yaptığınızıda görecekseniz,aynen gerçek hayattaki gibi.Ama unutmayınki ustalarla çalışmak hatalarınızı enaz seviyeye indirecektir hatta belki bir gün kendi tavla stratejileri kitabınızı yazarsınız.

  Zar Teorisi

  Tavla sadece bir zar oyunu değildir.Zarlar oyunu etkiler ama,oyuncu iyi olduğu sürece zarları daha iyi oynar,zara bağımlılığı azalır.Canlı tavla turnuvalarında zarlar kap kullanılarak atılır.

  Online tavla oynarken sitede zarların tamamen tesadüfi ve önceden bilinmeden atıldığını onaylayan sertifika vardır.Çeşitli tesadüfi zar oluşturucuları vardır ve her tavla sitesi ayrı bir zar oluşturucu kullanmaktadır.

  Yani bunun anlamı gelecek zarı önceden bilemezsiniz demektir.Peki ne zar geleceğini bilmeden ne oynıyacağınıza nasıl karar vereceksiniz?Gayet kolay,istatistikleri kullanarak nasıl oynamanıza karar vermeniz gerekecektir.

  Gelebilecek 36 çeşit zar vardır (ilk zar için 6,ve ikinci zar için 6 seçeneğin kombinasyonu). Atmanız gereken zarın ihtimalini hesaplıyabilmeniz oynadığınız oyunda ne kadar risk aldığınızı bilmenizi sağlıyacaktır.

  Örneğin: Diyelimki 2 oyun arasında çelişkisindesiniz;birinde rakbinizin bir kapı yanında açık vereceksiniz diğer alternatifte ise 9 kapı uzakta açık vereceksiniz.En az riski seçmeniz gerekmektedir.Olasılık teorilerini kullanarak hangi oyunda vurulmama ihtimalinizin daha yüksek olduğunu hesaplıyabilirsiniz.

  Rakibinizin attığı zardan biri 1 gelirse 1 kapı uzağındaki açığı vuracaktır.1'i içeren 11 olası zar grubu vardır;1-1(1-1 için tek kombinasyon vardır),zarların teki 1 ve diğerinde herhangi bir rakam:1-2,1-3,1-4,1-5,1-6,ve/veya 2.zarın 1 olarak,diğeri;2-1,3-1,4-1,5-1,6-1.Bu durumda 36 çeşit zarın 11'i sizi vuruyor.

  Eğer,9 kapı uzaklıkta açık verirseniz sizi vurabilecek olasılıklar:4-5,5-4,3-6,6-3.Yani 36 zar içinde 4 zar vurabiliyor,ihtimal daha düşük.Artık hangi oyun daha risksiz belli,değilmi?
    4. Cevap: Tavla nasıl oynanır?

  Ben de yeni öğrendim tavla oynamayı.:f106:Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler Şekercimmm ve Adminimmmmmm..:f40:
    5. Cevap: Tavla nasıl oynanır?

  Bir ara hastalık gibiydi yeni ögrenmenin heyecanıyla her fırsatta oturuyordum başına.Fakat artık pek zaman bulamıyorum.
    6. Cevap: Tavla nasıl oynanır?

  Ben pek oynamam fakat hastalık şeklinde oynayanlar var onlar için taktikleri de vermişsiniz :f106:
    7. Cevap: Tavla nasıl oynanır?

  Bende Yeni Öğrenmis Oldum saten oynamaya hevesim yoq