Tavla Nasıl İcat Edildi?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 10 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Pers imparatorunun baş veziri Buzur Mehir tarafından 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyunu; dünyanın en popüler oyunlarından biridir. Zaman kavramından alınan ilhamla tasarlanan oyunun zamana böylesine direnmesi son derece etkileyici.

  Senenin birliği olarak tavla bir tanedir. 4 köşesi 4 mevsimi, tavlanın içindeki karşılıklı 6'sar hane 12 ayı, pulların toplamı ayin 30 gününü, siyah -beyaz pullar gece ve gündüzü, karşılıklı 12'ser hane günün 24 saatini simgeler.Eski zamanlarda Hint İmparatoru, satranç oyununu Pers imparatoruna, yanında bir mektup ile hediye olarak göndermiştir.

  Mektubunda oyunla ilgili hiç bir açıklama yapmazken şöyle bir mesaj yazmıştır.

  Pers imparatoruna:

  Kim daha çok düşünüyor,
  Kim daha iyi biliyor,
  Kim daha ileriyi görüyorsa
  O kazanır.
  İşte hayat budur...


  Pers İmparatoru dönemin en âlim veziri olan Buzur Mehir ile bu mesajı paylaşarak, ondan oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak Hint İmparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini ister. Vezir haftalarca çalıştıktan sonra gönderilen satrancın her tas hareketini ve oyunu çözer daha sonra da on günde tavlayı icad eder ve imparatora sunar.

  Hint İmparatoruna tavla oyunuyla birlikte gönderilmek üzere şöyle bir mesaj hazırlanır Hint imparatoruna:

  Evet,Kim daha çok düşünüyor,
  Kim daha iyi biliyor,
  Kim daha ileriyi görüyorsa
  O kazanır.Ama biraz da şanstır.
  İşte hayat budur...
  [​IMG]
    2. Cevap: Tavla Nasıl İcat Edildi?

  Peki Oyunun İsmi Neden Tavla Olmuş ?
    3. Cevap: Tavla Nasıl İcat Edildi?

  Tavla kelimesi Türkçeye batı medeniyetlerinden gelmiş. İranlılar ona “taht-i nard diyorlar. Batı medeniyeti ise bir “tahta gerektiren oyunlara Latince bir yakıştırma yaparak “tabula oyunları demişler. İngilizler bunu “board games olarak genellemiş. Latince anlamıyla “tabula masa demek; yani “table. Ülkemizde İrandan bile daha yaygın olarak oynanan tavlanın dilimize yerleşiminin bu şekilde olduğuna inanılıyor.
    4. Cevap: Tavla Nasıl İcat Edildi?

  tşkler :) .çok ilginç bilgilerdi.