Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri

'Güzel Sözler' forumunda Wish tarafından 5 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Tatlı Dil İle İlgili Güzel Sözler
  Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri ve Anlamları
  Dil İle İlgili Atasözleri


  Baş dille tartılır.

  Kişilerin ne kadar akıllı, ne kadar düşünceli oldukları söyledikleri sözlerle ölçülür. Çünkü konuşmaların tutarlı ve yerinde olup olmaması böyle bir ölçüm için en elverişli yolların başında gelir.

  Bana benden her ne olursa, başım rahat bulur dilim susarsa

  1. Hemen her kişi kendi geleceğini kendisi hazırlar. Kendisine gelecek zararların ya da faydaların tümü onun tutumuna bağlıdır, her şeyin sorumlusu o olur.

  2. Ne söylediğini bilmeyen, sözlerinin onu nereye ulaştıracağını hesap etmeyen, lüzumsuz ve çok konuşan kimse, dili yüzünden çeşitli zararlara uğrar. Aksine diline bir çeki düzen veren, susmasını bilen ve ancak gerektiği yerde konuşan kimseler bu belâlardan uzak olur.

  Bıçak yarası geçer (onulur), dil yarası geçmez (onulmaz).

  Bıçak ya da herhangi bir silâhın açtığı yara bir süre sonra iyileşir, vücutça onulur. Ama dilden çıkan kötü ve acı sözlerin gönülde açtığı yara, bıraktığı izi kolay kolay kapanmaz; her hatırlamada yeniden açılır, insana üzüntü verir.

  Bülbülün çektiği dil (i) belâsıdır.

  Bir karganın kafese konup beslendiği pek görülmemiştir. Ama bülbül için kafesler sürekli yapılır durur. Bunun tek sebebi, sesinin güzelliğidir. O oldukça güzel öter ve bunun için yakalanıp kafese konur. İnsanlar bundan ders almalıdır. Çünkü düşünüp taşınmadan, sonunun nereye varacağını hesaplamadan sarf edilen sözler, insanın başına dert açabilir. Dili yüzünden belâya saplanıp zarar görebilir.

  Dilin kemiği yok

  Dil kolayca her yana dönebilir. Bu özelliğe sahip olan dilde, her türlü kelimeler de kolayca çıkar; insan doğru olmayan, birbiriyle çelişkili sözleri söyleyebilir; önce söylediğini sonra inkâr edip başka şekle çevirebilir.

  Dilin cismi küçük, cürmü büyük

  Konuşma organımız olan dil, küçük hacimli bir nesnedir. Küçük olmasına küçüktür ama büyük suçlar onunla işlenir. Kimi zaman sarf ettiği kötü sözler insanın başını belâya sokup felâketini hazırlayabilir.

  Tatlı ye, tatlı söyle (konuş)

  Kırıcı, üzücü, incitici konuşmalardan sakın; güzel, hoşa giden bir dil kullan; yerinde ve inandırıcı konuş ki karşındaki memnun olsun; sen de sevil ve sayıl.

  Dilim seni dilim dilim dileyim, başıma geleni senden bileyim

  İnsanların başına kimi felâketler, sıkıntılar da çok kez dilleri yüzünden gelir. dilini tutmayan, ne zaman ve nasıl konuşacağını bilmeyen insanların başlarına belâ geldiği ve bu yüzden pişmanlık duydukları çok görülmüştür.

  Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır

  Sert ve kırıcı olmayan, yumuşak, hoşa giden, gönül alıcı, okşayıcı, etkileyici, inandırıcı ve yerinde söylenmiş söz insanın hoşuna gider; bu söz en azgın kişinin bile inadını kırar, onu yumuşatır ve yola getirir.

  İyi ve etkili konuşmanın, en inatçı kişileri bile yumuşattığı anlamında kullanılır.

  İnsan ilişkilerinde, iyi ve güzel konuşmanın büyük yeri ve önemi vardır. Kimi kişiler, inandıkları bir düşünceye inatla sarılırlar. Temelde yanlış ve sakıncalı olduklarını bildikleri halde bunda direnirler. Böyle kişileri düşüncelerinden caydırmak için sert sözler, buyruklar ve yasal yaptırımlar da yararlı olmayabilir. Onları ancak tatlı dille, inandırıcı sözlerle yavaş yavaş yumuşatma olanağı vardır. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır sözünde, en kötü kişilerin bile inandırıcı, okşayıcı sözlerle yıla getirilebileceği düşüncesi anlatılmak istenmiştir. Yılan, bilindiği gibi hayvanlar arasında en soğuk, en sevimsiz bir yaratıktır. Yılan huylu kişiler, sertlikle değil; tatlı dille yumuşatılabilir.

  Olumsuz düşünce ve davranışlarında anlamsız biçimde inatla direnenleri, öfke ile sertlikle değil; gönül okşayıcı tatlı sözlerle yola getirmeye çalışmak, yumuşatmak en doğru yoldur.

  Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır), tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır


  Onur kırıcı, sert, kötü sözler insanı öfkelendirir; sabrını taşırır, çileden çıkarır, hoş olmayan davranışlara sürükler. Bunun aksine yumuşak, tatlı, hoş sözler de öfkeli, geçimsiz, saldırgan insanları yatıştırabilir; zarar vermelerinin önüne geçip onları doğru yola sokabilir.
   
 2. Cevap: Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri

  çok güzel bir tane kompozisyon var onun adı ise ''TATLI DİL YILANI DELİĞİNDEN ÇIKARIR''diye o benim çok hoşuma gitti. umarım hocamız beğenir. bir de ben bu siteyi çok seviyorum <3
   
 3. Cevap: Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri

  b bu siteyi okadar çok sevdim kianlatamam bir de bütün 7.sınıf öğrencilerine başarılar dilerim... ve tabikide diğer kardeş çğrencilerimize başarılar dilerim bu siteyi çok sevdim saolun bana bu konuda yardımcı olduğunuzzdan dolayı........................<3
   
 4. Cevap: Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri

  gerçekten güzel bir site fakat bu konuda biraz daha seçenek olabilirdi :)))
   
 5. Cevap: Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri

  süper bi site bayıldı m bi de sizde daha hazla s öz bekliyoru m
   
 6. Cevap: Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri

  dil yarası geçmez haklı :(
   
 7. Cevap: Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri

  gerçekten teşşekkkürler süper bir anlatım olmuş herkesin eğitim ve öğğretim yılının başarılı geçmesini dilerim <3 :D
   
 8. mom

  mom

  çok iyi olmuş benim işime yaradı bizim hoca istedi iyiki internet var olmasa ara dur sözlükten sıkıcı işler bunlar ama yinede ders derstir ama ödev vermese öğretmenler ölürler diye bir kanaat getirdim bu konuya. bence herkes katılıyorsur. talı dil diye konu verirler ama anca laf olsun diye anca bağırsınlar hiç icraat yok. biz lafa değil icraata bakarız
  -TÜM ÖĞRENCİLER
   
 9. <3<3<3Bu siteyi seviyorum teşekkürler<3<3<3
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Eyl 2014
 10. çok kötü bir site
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Eyl 2015
 11. İyi olmus 7. Sınıflara yardımı oluyor tsk♡♡
   
 12. Harika bir site,gerçekten teşekkür ederim.Gerçekten çok işime yaradı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Eki 2015
 13. eh işte iyi olmuş
   
 14. EVET GERÇEKTEN GÜZEL SÖZLER VAR :f196:
  AMA ADI DAHA GÜZEL OLABİLİRDİ:f30::f196:
   
 15. Söz var işi bitirir, söz var baş yitirir.

  Tatlı dilli insan, olmaz işleri oldurur. Sivri dilli, yani konuşmasıno bilmeyen insan, olabilecek işini bile gördürmez, ayrıca başınıda belaya sokabilir.


  İsteyen yazabilir arkadaşlar ben bunu sözlükten buldum isteyen yazabilir. Hiçbir yazım hatası yoktur 3 kez baktım ! ! !

  ☺☺
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Eki 2015
 16. Süprr yhq bayldm kzm yhaaaa sper bişi dkgkrl
   
 17. ya süper yaaaa:f118::f91: