Taşlıcalı Yahya Kimdir?

'Biyografi' forumunda Elfida tarafından 18 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Taşlıcalı Yahya hakkında bilgi


  Taşlıcalı Yahya hayatı


  16. yüzyılda Rumeli'de Taşlıca'da yaşamış mesnevi alanında tanınmış şairlerden biridir. Aslen asker olan Yahya kendini sanat yanıyla da yetiştirmiş alim bir şairdir. Rüstem Paşa'nın sadrazamlığı sırasında yeniçerilik yapmıştır. Kanuni'nin Bağdat seferine katıldığı ve Fuzûlî ile Bağdat'ta tanıştığı kaynaklarca kaydedilmektedir.

  Taşlıcalı Yahya'nın, Hamse'sinde bulunan mesneviler şunlardır:
  Gencîne-i Kâz, Kitâb-ı Usûl, Gülşen-i Envâr, Yusuf u Züleyha, Şâh u Gedâ.

  Gencîne-i Kâz, Taşlıcalı Yahya'nın ilk mesnevisidir. Kitâb-ı Usûl ve Gülşen-i Envâr ile birlikte din, ahlâk, tasavvuf ve aşk konulannda yazılmış küçük hikayelerden oluşmaktadır.

  Şâh u Gedâ, konusu İstanbul'da geçen te'lif bir hikâyedir. Kendiside eserinin çeviri olmadığını belirtir. Şâh u Gedâ'da İstanbul'un bazı yerlerinin, Ayasofya, Sultan Ahmed Camii gibi tarihi eserlerin tasvirlerinin bulunması mesnevinin önemini artırmaktadır.

  Taşlıcalı Yahya mesnevilerinin hepsinde onu Kanuni'yi övmüştür. Yahya Bey, aynı zamanda divan sahibidir ve Dîvân'ındaki şiirleriyle de tanınmıştır. Ayrıca, Kanuni'nin büyük Şehzadesi Mustafa'nın boğdurulması üzerine yazdığı mersiyesi de ünlüdür.